Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pazin

V geografickém středu chorvatského poloostrova Istrie se na náhorní plošině obklopené kopci, lesy a údolími rozkládá městečko Pazin, které je administrativním a hospodářským centrem oblasti. Právě díky jeho výhodné poloze, se z něj dostanete ke všem městům na Istrii.

První písemné zmínky o městečku pod názvem Castro Pisino se datují z roku 983, kdy je zmíněno jako majetek portského biskupa. Tehdy byla na 130 metrů vysokém útesu vystavěna pevnost. Ve 14. století přešel Pazin do rukou Habsburků a ti jej darovali rodině Montecuccoliů, jako odměnu za služby ve válce proti Turkům.

Dominantou Pazinu je mohutný hrad z 9. století, který se vypíná nad 120 metrů hlubokou strží Pazinska jama, v níž mizí Pazinský potok. Traduje se, že propast inspirovala Danta k popisu Brány pekel. Pazinská jeskyně je hydrologickým a geomorfologickým skvostem istrijského krasu.


Autor: Lorenzo

Hrad byl v průběhu 13. až 16. století několikrát přestavován. Období rozkvětu zažíval Pazin v 16. století, kdy k němu patřila ještě řada dalších okolních obcí. Současný půdorys hradu pochází právě z tohoto období, kdy přibyla křídla a mohutná věž. Do věže se vstupuje bránou v průčelí z roku 1786. Dnes má na hradě sídlo Muzeum Pazinu a okolí s bohatými archeologickými i etnografickými sbírkami orientované převážně na historii zemědělství a rybářství na poloostrově. Součástí expozice je i pozoruhodná sbírka zvonů, jejichž původ je z istrijských kostelíků. V letních měsících se na nádvoří hradu konají nejrůznější koncerty. Od roku 1955 je součástí hradu také Národopisné muzeum Istrie.

Většina staveb ve městě pochází z 15. až 17. století, významnou historickou památkou je františkánský klášter s kostelem, který byl vystavěn v pozdně gotickém slohu roku 1477. Z tohoto období se zachoval presbytář.  Budova kláštera sloužila od roku 1899 jako první gymnázium v Istrii, ve kterém se vyučovalo chorvatsky. Krásný je také románský kostel sv. Mikuláše založený v 13. století a kolem roku 1714 upraven barokně. Interiér kostela ukrývá goticko-renesanční fresky, jejichž autorem je neznámý jihotyrolský malíř. Před kostelem stojí dvě sochy Panny Marie a na fasádě je možné vidět sochu sv. Mikuláše. Památník "Svobody" nacházející se v centru města připomíná události národního boje za osvobození v letech 1941 a 1945.

- jap -

Předchozí články z Chorvatska:
Vrsar
Barban
Fažana
Vodnjan
Novigrad

Článek byl zobrazen 3 812 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA