Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Archeologické muzeum v Záhřebu

Záhřebské Archeologické muzeum sídlí od roku 1945 v rozsáhlém paláci Vraniczany – Hafner, který byl postaven v 19. století. Samotná instituce však byla založena již v roce 1846. Palác má impozantní rustikované průčelí, které je po obou stranách vchodu ozdobeno sloupy.

Muzeum v současnosti uchovává na 400 tisíc exponátů ze všech koutů Chorvatska, především ale z okolí Záhřebu. Muzeum se skládá z pěti hlavních tematických částí: pravěké, egyptské, starověké a středověké. Dále se zde nachází ještě oddělení mincí a medailí.

V pravěkém oddělení se seznámíte s epochou od neolitu do pozdní doby železné. K vidění je zde například slavná „Vučedolská holubice“, což je nádoba na nalévání mající tvar ptáka. Přestože byla zhotovena z obyčejného materiálu, odhaluje technické dovednosti, kterými disponovala předilyrská civilizace. Z dalších důležitých exponátů můžeme jmenovat obinadlo z tzv. záhřebské mumie. Na něm se nachází text v etruském jazyce, který se do dnešních dní ještě nepodařilo úplně rozluštit. Také původ tohoto obinadla je pro vědce velkou záhadou.

Nejvýznamnější předměty muzea uchovává bezpochyby starověká sbírka řeckých váz a kamenných nápisů. V římském oddělení jsou k vidění sochy a kovové předměty nalezené v řadě měst, jež byly vybudovány během éry císařského Říma. Jeden z nejcennějších exponátů pochází ze Salony. Jde o „Hlavu Plautilly“, kterou má dnes muzeum dokonce ve znaku.

Středověké oddělení je zahájeno „Velkým stěhováním národů“. Vše je dokumentováno zápisem z roku 888, který je nejstarším v Chorvatsku. Nápis se zmiňuje o dávném chorvatském knížeti, vévodovi Branimíru. V oddělení mincí je vystaveno několik sbírek – řecká, keltská, římská z období republiky i císařství, byzantská a současná. Sousední knihovna vlastní na 45 tisíc svazků, z nichž některé mají nesmírnou historickou hodnotu.

- jap -

Předchozí články z Chorvatska:
Bakar
Arcibiskupský palác v Záhřebu
Rijeka
Svetvinčenat
Pazin

Článek byl zobrazen 2 983 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA