Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dakovo - nejkrásnější katedrála na jihu Evropy

Na severovýchodě Chorvatska se v kraji zvaném Slavonie nachází krásné historické městečko Dakovo, které se může pochlubit jednou z nejkrásnějších katedrál v jihovýchodní Evropě. Kromě památek však proslulo také svými výšivkami, chovem lipicánů a mešními víny. Je tak považováno za turistický drahokam regionu.

V období středověku se město jmenovalo Civitas Dyaco a později Castrum Dyaco. Na konci 13. století se z něj stalo biskupství, jehož vliv sahal téměř po celé Slavonii až k Bosně. V roce 1536 město dobyli a zničili Turci, kteří z něj následně učinili muslimské centrum, v jehož středu se tyčila mešita. Po skončení turecké nadvlády se Dakovo podrobilo kompletní obnově. Z této doby se podařilo dochovat jen onu mešitu situovanou na konci hlavní třídy. S příchodem 18. století byla poté mešita přeměněna na farní kostel Všech svatých.

Nejvýznamnější památkou Dakova je katedrála sv. Petra vévodící centrálnímu náměstí. V letech 1866 – 1882 ji nechal vystavět biskup Josip Juraj Strossmayer. Autory návrhu byli architekti Karl Rösner a Friedrich von Schmidt. Červené cihly dělají tuto stavbu jedinečnou, po stranách impozantního průčelí se vypínají dvě 84 metrů vysoké zvonice. V interiéru si můžete prohlédnout krásné fresky od Maksimilijana a Ljudevita Seitzových, skulptury Ignazia Doneganiho a Tomase Vodcky. Bezchybná je také výzdoba, kterou v katedrále v 19. století provedl Giuseppe Voltolini. V kryptě jsou uloženy hroby biskupů Strossmayera a Ivana de Zaly.

S katedrálou, která je obklopena idylickými parky, sousedí biskupský palác z 18. století, jež má velmi bohatě dekorovaný portál. V bezprostředním sousedství katedrály najdete také vinný sklep se známými mešními víny, která se podávají jako lahůdka při zvláštních příležitostech, jako jsou kupříkladu státní návštěvy v Chorvatsku. Při prohlídce města byste neměli vynechat návštěvu státního hřebčína lipicánů, jehož založení se datuje do roku 1506. Krásu a ladnost zdejších koní sem chodila obdivovat dokonce i anglická královna Alžběta. Ta hřebčín navštívila například v roce 1972.

Lipicány můžete každým rokem vidět také na tradičním festivalu slavonského folklorního dědictví zvaném Dakovské výšivky, který se koná vždy v červenci. Jeho součástí je kromě jízdy lipicánů také výstava místních krojů, ukázky lidových tanců a ochutnávky vín. Festival již dávno přerostl hranice Chorvatska a láká interprety i návštěvníky ze všech kontinentů.

- jap -

Předchozí články z Chorvatska:
Veliki Tabor
Sisak
Čakovec
Záhřebská botanická zahrada
Záhřeb – Park Maksimir

Článek byl zobrazen 7 151 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA