Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Novigrad

Na severozápadě chorvatského poloostrova Istrie se v ústí řeky Mirny rozkládá starobylé městečko Novigrad. Jeho starší část leží na malém vápencovém poloostrůvku, zatímco ta novější vyrostla v jeho okolí. Novigrad je turistickým centrem nabízejícím přímořskou atmosféru a kvalitní služby.

Původně na místě dnešního Novigradu stávala řecká a později i římská kolonie zvaná Aemonia. V byzantské éře, tedy v 6. století se město rozšířilo a říkalo se mu „Nové Město“ (Neopolis). Osada původně vznikla na ostrově, který byl v 18. století připojen k pevnině. Ve 12. století bylo město kvůli obraně obehnáno hradbami. Od roku 1277 patřilo k Benátské republice, tehdy se dřevo pocházející z dubů Motovunského lesa přepravovalo do benátských doků. I když bylo město chráněno hradbami, nedokázalo v roce 1687 odolat náporu Turků. Některé čtvrti utrpěly značné školy, zničeno bylo také mnoho historických uměleckých památek. Dochovat se podařily jen části fortifikačního systému a některé z městských budov.


Autor: Martin  Wippel

Od raného středověku až do roku 1831 byl Novigrad sídlem biskupa. O někdejší přítomnosti Benátčanů vypovídají průčelí domů v úzkých uličkách ústících na hlavní náměstí Trg Slobode, kde se nachází lodžie z 18. století. Novigrad si dodnes uchovává svůj středověký ráz. K významným architektonickým památkám patří kostel Sv. Anastázie postavený mezi 10. a 11. stoletím na základech románského kostela. Dominantní je také raně křesťanská bazilika sv. Pelagia, která v 16. století prošla architektonickou úpravou, zůstala z ní pouze románská krypta z 11. století. V současném barokním kostele stojí za povšimnutí ukázky benátské malířské školy z 18. století. Fragmenty římské a středověké minulosti a také sbírku drahých kamenů vystavuje muzeum v paláci Urizzi-Rigo. Tento palác byl vystavěn ve 2. polovině 18. stoletím stylu benátské gotiky.

Na hřbitově je možné si prohlédnout původně románský kostelík sv. Agáty založený v 10. nebo 11. století. Kousek od něj stojí několikrát přestavovaný kostel Panny Marie karmelské, na kterém dnes převládá barokní a klasicistní sloh. V bezprostřední blízkosti centra se nachází i rezidenční čtvrť vybudovaná roku 1762 v barokním stylu. Novigrad je navíc protkán úzkými uličkami, které jsou lemovány obchůdky se suvenýry a restauracemi lákajícími k ochutnávce místních specialit.

Okolní pobřeží je dosti členité a město je navíc obklopeno lesy. Místní obyvatelé se tak živí především rybolovem a turistickým ruchem. Novigrad poskytuje rekreační a sportovní služby, terasy s živou muzikou i velkou nabídku gastronomických služeb. Koupání je umožněno na městských plážích nebo v zátokách v okolí. Obvyklou turistickou nabídku doplňuje lov v údolí řeky Mirny, kanoe safari řekou Mirnou. Na své si tak přijdou hlavně příznivci sportovního rybolovu a jachtingu. Nejlepší rybářské terény jsou při pobřeží mezi zátokami Dajla na severu (5 km) a Mirna na jihu.

Kdo má zájem, může si zde zahrát tenis, kopanou, volejbal, plážový volejbal, házenou, basketbal, fotbal, minigolf, šipky, kuželky nebo zkusit paragliding. Pro sportovně laděné klienty jsou v Novigradu k dispozici půjčovny jízdních kol, půjčovna potápěčských a surfařských potřeb a 6 kvalitních tenisových dvorů. Toto město je také ideálním místem pro milovníky cykloturistiky. Trasy, vinoucí se mezi vinicemi, vesničkami a zemědělskými usedlostmi, jsou opravdu úžasné. Skvělý je například výlet do krápníkové jeskyně Beredine.

Novigrad bývá každoročně v srpnu dějištěm tradičního jazzového festivalu Heineken Music Nights. Zajímavé jsou i srpnové oslavy patrona města Sv. Pelaguse, které trvají 3 dny.

- jap -

Předchozí články z Chorvatska:
Bale
Umag
Varaždin
Pelješac – poloostrov s vinařskou tradicí
Brijuni – Titův svět

Článek byl zobrazen 3 111 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA