Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sisak

Ve středním Chorvatsku leží na soutoku řek Kupy, Odry a Sávy asi šedesátitisícové město Sisak, které hrálo významnou roli v dějinách této balkánské země. V současnosti je správním střediskem župy Sisak-Moslavina a i když nepatří mezi nejvyhledávanější dovolenkové destinace, dokáže toho návštěvníkům mnoho nabídnout.

Město v průběhu tisíciletí několikrát změnilo své jméno. Původně bylo založeno jako ilyrská osada Segestica, Keltové jej nazývali Siscia a během císařského Říma přijalo název Colonia Flavia Siscia. Římané se města zmocnili během krvavé bitvy, při níž byl zraněn císař Augustus. Po dobytí Balkánu udělil císař Sisaku status hlavního města provincie Pannonia Savia. Díky tomu se město rozvinulo v důležité obchodní středisko.

V roce 441po Kristu město zničil Attila a v 6. století dílo zkázy dokonali Avaři a Slované, kteří jej kompletně vyplenili. Chorvaté se však nevzdali a město znovu postavili, tentokrát už pod současným názvem Sisak. Právě odtud v 9. století kníže Ljudevít Posávský zahájil dobývání Chorvatska. V 10. století však Sisak opět podlehl Maďarům. Nakonec jej opustil i biskup, který ve městě nechal zbudovat pevnost a sám se přestěhoval do Zábřehu. V roce 1593 se stal Sisak dějištěm bitvy, která vedla k první porážce Turků na evropské půdě, tím utrpěla pověst jejich neporazitelnosti.


Autor: Prkos

Nejvýznamnější památkou města je pevnost Stari Grad tyčící se nad řekou Kupou. Byla postavena v 13. století a během dob tureckých vpádů byla ještě zesílena. Stavba má trojúhelníkový půdorys a dominují ji tři mohutné válcovité věže z let 1544 – 1555. Věže jsou spojeny vysokými hradbami proraženými střílnami. Pevnost je obklopena krásným parkem, ve kterém si můžete prohlédnout tradiční statek. V prostorách pevnosti dnes sídlí Městské muzeum vystavující exponáty z dob římského osídlení.

Sisak nechvalně proslul také během 2. světové války, kdy se zde nacházela část koncentračního tábora Jasenovac. Ten byl jedním z největších koncentračních táborů, kde byli popravováni Srbové, Židé a Romové. V současné době je Sisak také důležitým průmyslovým městem zaměřeným na hutnictví, zpracování ropy, kůže a potravin. Mezi hlavní odvětví patří také zemědělství. Ve městě se nachází fakulta metalurgie Záhřebské vysoké školy. Na místních řekách se rybaří, nedaleko se rozkládá přírodní park Lonjsko Polje.

- jap -

Předchozí články z Chorvatska:
Čakovec
Záhřebská botanická zahrada
Záhřeb – Park Maksimir
Vukovar - symbol války
Lovran, lázeňské středisko na Jadranu

Článek byl zobrazen 5 291 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA