Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Veliki Tabor - chorvatský hrad na seznamu UNESCO

V severním Chorvatsku, v kraji zvaném Záhoří, se nedaleko města Desinić nachází jeden z nejzachovalejších hradů v zemi. Tyčí se na holém návrší, proto je viditelný z velké dálky. Stal se oblíbeným a vyhledávaným cílem turistů nejen z Chorvatska, ale i ze zahraničí. Pro svou jedinečnost byl hrad zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Nejstarší část hradu Veliki Tabor pochází z 12. století. V 15. století za vlády Matyáše Korvína I. byl královským majetkem, což potvrzuje jeho impozantní vzhled. Následně padl do rukou hraběcí rodiny Ratkajů, která jej počátkem 16. století přestavěla v pozdně gotickém stylu.  Pozměnili a zútulnili jeho poněkud strohé místnosti a vytvořili okázalé obytné sídlo. Kolem hradu byly také vybudovány hradby se čtyřmi mohutnými půlkruhovými baštami. Ty se bohužel nepodařilo dochovat, ale v době svého vzniku učinily z Veliki Tabor obávanou pevnost.

Kromě bašt se vše ostatní na hradě podařilo dochovat v nezměněné podobě, což mu přidává na atraktivitě. Hrad byl vystavěn na pětibokém půdorysu, kolem dvoupodlažní arkády se rozprostírají ústřední nádvoří. Stavba je doplněna pěknými kamenickými ozdobami, pozoruhodné jsou i architektonické detaily - z vnějšího pásu hradeb se dochoval pětiboký bastion.

Do opevnění hradu byla podle legendy údajně zazděna Veronika z Desiniće. Legenda o jejím smutném osudu je zde stále živá, proto má hrad jakousi záhadnou atmosféru a mnozí říkají, že na něm Veronika v noci straší.Veliki Tabor je dnes v majetku státu a slouží jako muzeum a oblíbený cíl turistů.

- jap -

Předchozí články z Chorvatska:
Sisak
Čakovec
Záhřebská botanická zahrada
Záhřeb – Park Maksimir
Vukovar - symbol války

Článek byl zobrazen 6 623 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA