Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vodnjan

V jihozápadní části Istrie se asi 10 km severně od Puly nachází městečko Vodnjan, které je zajímavé svým dochovaným středověkým uspořádáním pocházejícím z doby, kdy se ocitlo pod nadvládou Benátek. Místní obyvatelé zde neustále zachovávají starověké zvyky a obyčeje.

Vodnjan leží v zemědělské oblasti, která se vyznačuje pěstováním vinné révy, oliv a chovem skotu. Vyjímá se na návrší, na křižovatce hlavní silnice Buje - Pula a regionální silnice Vodnjan - Fažana.

První zmínky o Vodnjanu pocházejí z roku 1150. Po nějakou dobu byl ilyrskou pevností, později se z něj stala římská vojenská osada zvaná Vicus Atinianus. V letech 1331 – 1797 se město ocitlo pod nadvládou Benátek. Benátský styl si uchovalo i hlavní náměstí především zásluhou paláce Bettica, jež byl vybudován ve stylu benátské gotiky v 15. století. Centrum města je protkáno úzkými křivolakými uličkami, ve kterých naleznete stylové restaurace, kavárny nebo obchůdky s nejrůznějšími drobnostmi. Uličky lemují několik set let staré domečky, které jsou nalepené jeden na druhém.


Autor: Stefan Radu

Hlavní architektonickou památkou Vodnjanu je kostel sv. Blažeje, patrona města, postavený v 18. století rovněž ve stylu benátské gotiky na místě předrománské baziliky. Ke kostelu patří i 60 metrů vysoká zvonice postavená v letech 1815 – 1833. Okraj fasády kostela zdobí sochy pěti světců. V sedmi síních je chována rozsáhlá sbírka sakrálního umění, dohromady čítá 730 děl. Vystavena jsou zde roucha, porcelánové a stříbrné relikviáře, obrazy svatých, skulptury a polyptych od Paola Veneziana z roku 1351.

Interiér kostela zdobí cenné obrazy a fresky. Pokochat se zde můžete díly jako „Poslední večeře“ z roku 1598 od Contariniho a „Shromáždění svatých“ připisované Palmovi il Vecchio. Další zdejší zajímavostí jsou neporušené mumie šesti světců. Ty jakoby zázrakem přežily až dodnes i bez nabalzamování. Nejuctívanější z nich je mumie sv. Mikuláše.

Zvyky a tradice, jež dodržuje místní obyvatelstvo lze shlédnout na každoročním festivalu Bumbar Fiesta, který se koná v srpnu. Ve Vodnjanu se koná zpravidla každou první sobotu v měsíci jeden z nejproslulejších trhů celé Istrie.

- jap -

Předchozí články z Chorvatska:
Novigrad
Bale
Umag
Varaždin
Pelješac – poloostrov s vinařskou tradicí

Článek byl zobrazen 3 087 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA