Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Záhřeb - Katedrála sv. Štěpána

Centrum chorvatského hlavního města Záhřebu tvoří církevní čtvrť Kaptol, která je dodnes sídlem záhřebského arcibiskupa. Právě zde se nachází nejslavnější městská památka, kterou je katedrála sv. Štěpána zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie, sv. Štěpánu a Ladislavovi. V okolí katedrály se v minulosti rozkládal starověký Záhřeb.

Tento krásný svatostánek se na svém místě tyčí od roku 1094, kdy sem král Ladislav nechal přestěhovat biskupství ze Sisaku. Katedrála byla vysvěcena v roce 1217, ale již za 25 let byla během mongolské invaze značně poškozena. Naštěstí ji o několik let později nechal zrenovovat biskup Timotej. Stavba nové katedrály byla dokončena v roce 1263. V následujících staletích přibyly boční lodě a kostel byl vyzdoben mnoha sochami a reliéfy.

Za svůj současný vzhled vděčí katedrála obnově, která proběhla po zemětřesení, jež zasáhlo Záhřeb v roce 1880. Tehdy bylo třeba opravit kupoli, zvonici a některé zdi katedrály. Tyto práce si mezi sebe rozdělili rakouští architekti Friedrich von Schmidt a Hermann Bollé. Během přestavby, která byla poslední architektonickou úpravou objektu, byl zachován původní středověký půdorys. Roku 1880 bylo dokončeno krásné novogotické průčelí s dvojicí 108 metrů vysokých věží, které jsou nepřehlédnutelné a viditelné snad ze všech míst v Záhřebu. Díky nim se může katedrála sv. Štěpána honosit titulem nejvyšší stavby Chorvatska. Katedrála se pyšní také rozměrným a bohatě zdobeným portálem s reliéfní dekorací, je doplněna rozetovým oknem a třemi vysokými okny, které jsou navíc ještě korunovány štítem.

Interiér je tvořen třemi loděmi a polygonální apsidou. Během architektonických úprav na konci 19. století byly zdejší barokní a rokokové oltáře přemístěny do jiných kostelů v diecézi, proto se zde dnes nachází jen několik renesančních a gotických děl. Patří k nim například socha sv. Pavla ze 13. století, dřevěné sochy sv. Petra a Pavla z 15. století, triptych „Golgoty“ z roku 1495 od malíře Albrechta Dürera a „Ukřižování“ od Giovanniho da Udine. V katedrále objevíte také náhrobky a votivní kaple biskupů a jiných významných osobnosti dějin, jako například Petra Zrinského či Krsta Frankopana. Určitě vás zaujme náhrobek požehnaného kardinála Alojzije Stepinace, který za hlavním oltářem zpodobnil Ivan Meštrović. Stepinac po vykonstruovaném procesu v roce 1946 strávil zbytek života ve vězení, respektive v internaci na venkovské faře – jeho životní příběh je velmi podobný osudu českého kardinála Josefa Berana.

V sakristii jsou k vidění fresky Giottovy školy, které jsou nejstarší v chorvatském vnitrozemí. Suterén biskupské sakristie ukrývá klenotnici s bohatou kolekcí církevních předmětů. Jsou zde uloženy například iluminované rukopisy, krásné kostelní ornamenty z 11. až 20. století. Dále se zde podařilo dochovat roucho krále Ladislava z 11. století, biskupský talár ze 14. století a tzv. Boží hrob. K nejstarším artefaktům patří slonovinový diptych z 10. století a bronzový krucifix z 11. a 12. století.

- jap -

Předchozí články z Chorvatska:
Galerie moderního umění v Záhřebu
Archeologické muzeum v Záhřebu
Bakar
Arcibiskupský palác v Záhřebu
Rijeka

Článek byl zobrazen 9 409 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA