Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

NP Kornati

Národní park Kornati - informace o parku

Národní park Kornati je typicky středomořský národní park, který se nachází v severní Dalmácii nedaleko Šibeniku. Podél pobřeží jsou rozhozeny stovky neobydlených ostrovů a útesů, které jsou chráněny pro svou jedinečné přírodní podmínky. Národní park Kornati je vyhledáván především surfaři a jachtaři, neboť je tu bezpočet klidných a bezpečných zákoutí, která lze využít ke koupání a táboření.

Park nacházející se v centrální části chorvatského Jaderského moře se táhne v pásu od ostrova Dugi otok až po ostrov Žirje. Rozkládá se tu seskupení mnoha ostrovů s názvem Kornati a jméno bylo vybráno i podle největšího ostrova Kornat. Národní park Kornati zaujímá asi ¼ celkové rozlohy souostroví Kornati, nezahrnuje jen zem, ale i okolní moře, a tak je tedy i mořským národním parkem, jehož celková rozloha je 223 km2.

Pro ostrovní část národního parku je typický krasový terén tvořený hlavně vápencovými skalami. Většinu z těchto úkazů lze vidět i na mořské dně, protože Kornati se od pevniny oddělily, až když se hladina moře zvedla jako důsledek tání ledovců.

Národní park Kornati nabízí nedotčenou přírodu s bohatým mořským ekosystémem a vskutku výjimečné přírodní útvary, které vytvářejí ploché ostrovy vyčnívající kolmo nad moře. Průzračná a úžasně modrá barva jaderského moře odhalí i podmořské krásy. K vidění jsou zde bizarní jeskyně, podvodní útesy, korály, mušle a neskutečné množství druhů ryb. Na území parku je potvrzeno více než pět set jedinečných druhů rostlin, turisté se tu mohou setkat s vzácnými ptáky jako například sokolem, výrem, poštolkou nebo kánětem. Ze zvířat tu mají domov především kuny, ještěři, hadi, hlodavci a hmyz.

Nejatraktivnější propasti budou asi částečně polokruhové a přes 1 km dlouhé převisy na útesu Mana. Velká členitost a útesy nejsou jediným zajímavým rysem ostrovní části. Zajímavý je i jihovýchodní cíp hlavního ostrova Kornat, kterému na dvou místech jeho povrch klesá téměř k hladině moře, zatímco na konci stoupá k 109 metrů vysoké skále pojmenované Opat.

Mezi ostrovy Kornat a Dugi Otok leží malý ostrůvek Katina, který je od obou ostrovů oddělen mělkými průplavy Mala Proversa a Vela Proversa. Mala Proversa byl původně 1 metr vysoký pruh země s 90 metry dlouhým sběračem dešťové vody, jehož zbytky jsou stále patrné na obou ostrovech. Archeologické nálezy potvrzují, že kanál byl postaven už v prvním století našeho letopočtu. Dalším pozoruhodným místem je Vela plna nebo Magazinova skrila na severním svahu ostrova pod nejvyšším vrcholem Metlina, což je holá a hladká vápencová deska se sklonem 30 až 40 stupňů asi o rozloze 1 ha.

V národním parku se bude líbit především aktivním sportovcům, neboť zde mohou provozovat plachtění, šnorchlování, potápění, rybaření, plavání nebo turistiku s pozorováním přírody. Jen se speciálním povolením je možné navštívit ostrovy Purara, Mrtenjak, Klobucar, Mali a Veliki Obrucan a dále útesy Klint a Volic. Plavání je v národním parku dovoleno s výjimkou chráněných zón. Potápění a rybaření se mohou věnovat turisté se zakoupeným povolením. K nejnádhernějším a zároveň nejvíce chráněným zálivům celého Jaderského moře patří Telaščica bay.

Přístup do parku je možný celoročně jen s využitím lodní dopravy ať už vlastní lodí nebo zapůjčeným člunem, případně s cestovní agenturou, která zařídí organizované plavby včetně zapůjčení rybářských potřeb. Do parku je možné se dostat dvěma vchody – jedním z nich je přístav Zakan na ostrově Ravni Zakan a druhý v přístavu Vruje na ostrově Kornat v severozápadní části parku.

Ubytování se nabízí v rybářských domcích nebo přístavech na ostrově Žut a Piškera. Kempování na lodi je možné pouze asi v 16 vytyčených zátokách. Místní restaurace a hospůdky nabízí výbornou domácí kuchyni s vyhlášenými specialitami, zejména pak z mořských plodů nebo jehněčího masa. V celém areálu je většina restaurací otevřena jen během letní sezóny, v dalších měsících je možné jídlo nakoupit v Murteru a v blízkých vesnicích. V Murteru se také nachází nejbližší pohotovostní služba nebo také v Sali na ostrově Dugi otok. Nemocnice specializovaná na poranění vzniklá při potápění se nachází ve městě Split.

Kornati - národní park

Kornati - národní park

Národní park souostroví Kornati byl vyhlášen v roce 1980 jako pátý tehdy jugoslávský národní park. Začala se zde budovat organizační a materiálně-technická základna pro rozvoj cestovního ruchu. Byl však kladen důraz na to, aby se tento rozvoj nijak nedotkl a nenarušil přírodu a jedinečný svět flóry a fauny, jak na moři, tak i na samotných ostrovech.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA