Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lopud

Lopud - informace o letovisku

Lopud je významné městečko, které se rozkládá u zátoky na ostrově stejného jména. Zátoka je považována za nejkrásnější v Elafitském souostroví. Vzhledem ke svému historickému spojení s Dubrovníkem má osada podobný architektonický ráz. Původně na ostrově stála řecká osada Delaphodia, později osada římská Lafota. Ostrov se v 11. století stal majetkem Dubrovníku a v roce 1457 byl dokonce sídlem správce.

Lopud současnosti se stal atraktivním letoviskem díky své nádherné přírodě tvořené zdejší bujnou vegetací a díky teplému středomořskému podnebí s dlouhou řadou slunných dnů, a také kvůli pěkným místům vhodným ke slunění a ke koupání. V osadě jsou kamenné domy lemované palmovými a cypřišovými háji, ovocnými sady a zahradami se subtropickými rostlinami, kterým se zde mimořádně dobře daří.

Městečko bylo v minulosti chráněno dvěma pevnostmi, z nichž se dodnes zachovaly jen ruiny. Jedna byla vybudována na poloostrůvku, a druhá tzv. Španělská na úpatí nejvyššího kopce. Nejvyšším vrcholem ostrova je Polačica (216 m n. m.).

Nad přístavištěm se rozkládá renesanční a opevněný františkánský klášter z roku 1483 s nádhernou křížovou chodbou. Součástí areálu je klášterní kostel sv. Marija s velkolepou výzdobou a zvonicí viditelnou široko daleko. Mariánský kostel je vyzdoben vzácnými obrazy a vyřezávanými chórovými lavicemi z 15. století. Autorem oltářního obrazu z roku 1523 je benátský malíř Pietro di Giovanni.

Na pobřeží stojí jeden z honosných paláců a letohrádků, který byl po ničivém zemětřesení znovuobnoven. Je to zrenovovaná letní rezidence s parkem – palác Djordjic-Mayneriů. Na nábřeží je možné si dále prohlédnout ruiny paláce zdejšího rodáka Michala Pracat – mořeplavce a bohatého vlastníka lodí, který svůj majetek odkázal Dubrovnické republice. Nad městečkem stojí zříceniny gotického Knížecího paláce s terasovitou zahradou. Pochází z 15. století a sloužil jako sídlo dubrovnického místodržitele.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA