Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Beli

Beli - informace o letovisku

Městečko Beli je jedním z nejstarších míst na ostrově Cres. Nachází se v jeho severní části na místě, kde v minulosti stálo opevněné hradiště. Místo bylo strategicky velmi dobře vybráno, neboť se nachází na osamělém kopci vysokém 130 metrů, který je od zbytku ostrova oddělen 12 metrů hlubokou proláklinou. Kaňon je překlenut římským mostem dlouhým 8 metrů, který byl v roce 1848 restaurován.

Malebné místo získalo údajně své jméno podle uherského krále Bély IV. Pověst říká, že se na tomto místě uherský král ukrýval před tatarskými nájezdníky, což ale neodpovídá historickým pramenům. Beli je dnes vyhledávaným přímořským střediskem pro cestovatele, kteří chtějí relaxovat v krásném přírodním prostředí. Kromě poznávání četných historických pokladů je tu čekají nádherné oblázkové pláže, čisté moře a dobře chráněný přístav. Beli je oblíbenou zastávkou lodních výletů z ostrova Krk.

Pozůstatky kamenných valů v severní části obce dokazují, že místo je osídleno nepřetržitě více než 4 tisíce let. Beli obec, která oplývá bohatými historickými a kulturními památkami. Patří k nim například původně románský kostel Narození Blahoslavené Panny Marie, který stojí na malém náměstíčku na vrcholu kopce. Některé původní části jako románská zvonice se zachovaly, ale jeho současná podoba pochází z 18. století.

Kromě dalších pamětihodností se tu také nachází kostel (Župna crkva), v němž se našlo několik zachovalých původních nápisů v hlaholici. Vedle kostela se nachází městská lodžie a k prohlédnutí je tu další menší románský kostelík Panny Marie. V blízkém okolí obce se nacházejí další kostelíky, často už jen jejich ruiny. Za pozornost ještě stojí kaple svatého Antonína v gotickém slohu z 15. století.

Další proslulou zajímavostí městečka Beli, které zaslouží pozornost je ekocentrum Caput Insulae, což je vlastně původní antický název obce – Hlava ostrova. Sídlo má v budově bývalé školy a bylo zřízeno v souvislosti se vznikem zdejší ornitologické rezervace Kruna. Jeho součástí je 12 km dlouhá naučná ekostezka Tramuntana, kterou turisté projdou asi za 4 hodiny, dále pozorovatelna a krmelec pro supy bělohlavé. Krmelec je tu proto, aby se zvýšil počet mláďat, která po vylíhnutí přežijí.

Vzácní ptáci se rodí na Cresu, ale po roce odlétají na Sicílii nebo do Španělska. V době páření se však na rodný ostrov vracejí. Tento obrovský pták má rozpětí křídel 2,80 metru a během letu může dosáhnout rychlosti až 100 km za hodinu. Supi bělohlaví žijí v koloniích a hnízdí na skalách nad mořem.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA