Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kvarnerské ostrovy

Kvarnerské ostrovy - informace o ostrovech

Skupina velkých Kvarnerských ostrovů se rozkládá v severní části Jaderského moře, v oblasti Kvarnerského a Rijeckého zálivu. Ostrovy nabízí dobré podmínky pro rekreaci, dostatek ubytovacích kapacit, překrásnou přírodu, pěkné pláže, dostatek kulturních a historických zajímavostí. Pobyt na ostrovech navíc zpříjemňuje pohodová atmosféra a klid.

Kvarnerské ostrovy se táhnou od mysu Kamenjak na jižním konci Istrijského poloostrova až po Ljubačskou úžinu na jihu. Kvarnerské souostroví se dělí na vnější a vnitřní ostrovní pás. Vnější pás je tvořen ostrovy Cres, Lošinj, Unije, Susak, Ilovik a několika dalšími menšími ostrůvky. Vnitřní pás tvoří velké ostrovy jako je Krk, Rab, Pag a malé ostrůvky Goli Otok, Grgur a další. S výjimkou Pagu, se mohou všechny zmíněné ostrovy pochlubit dlouhou tradicí rekreace. Naštěstí na nich nedošlo k masovému rozvoji turistiky, který bývá spojen s přehnanou výstavbou ubytovacích kapacit.

Dnes nabízí Kvarnerské ostrovy skvělé podmínky pro cestovní ruch. Celá oblast se vyznačuje příjemným podnebím s teplými léty a mírnými zimami. Před studenými vnitrozemskými větry jsou ostrovy chráněny pevninskými horskými masívy Učka a Velebit. I když to na první pohled nevypadá, ostrovy jsou porostlé bujnou vegetací, vynikají neporušenou přírodou a jejich povrch pokrývají ve velké míře parky a lesoparky, které jsou na mnoha místech dokonce chráněny. Lesy na některých ostrovech byly založeny úmyslně člověkem přibližně před stoletím. Kromě bohatství rostlinných druhů nabízí Kvarnerské ostrovy také rozmanitý svět fauny. Vyskytuje se zde na 1300 živočišných druhů a ostrovy Cres, Krk a Rab drží dokonce prvenství ve Středomoří, co se živočišných druhů týče.

Ostrovy jsou tedy dosti pohostinné, pustina se nachází pouze na severovýchodě. Bohužel však neoplývají dostatečným množstvím zemědělské půdy. Vedle pěstování vinné révy a oliv zde převládá pastevectví ovcí. Setkat se na ostrovech můžete s kamennými zídkami tzv. gromačemi, které v minulosti tvořily hranice zemědělských pozemků. Ohraničovaly také soukromé pastviny a sloužily k ochraně obdělávané půdy. Fungovaly totiž také jako zábrana před nepříznivými povětrnostními vlivy. Kvarnerské ostrovy jsou proslulé také svými víny špičkové kvality, jejichž ochutnávku byste během pobytu v oblasti rozhodně neměli vynechat. K těm nejznámějším patří bílé víno Vrbnik produkované na východním pobřeží Krku, nebo červené víno Trojišćina z ostrůvku Susać.

Pobřeží jsou lemovány příjemnými plážemi omývanými průzračně čistým Jadranem. Ostrovy jsou posety množstvím starobylých měst a osad, které se mohou pyšnit dlouholetou historií.  Většina letovisek na ostrovech nabízí kvalitní zázemí a perfektní služby. Samozřejmostí jsou dnes také možnosti sportovního, kulturního a zábavního vyžití. Díky své výhodné poloze a pohostinnosti místních obyvatel jsou Kvarnerské ostrovy často vyhledávaným cílem turistů z nejrůznějších koutů Evropy.

Ostrovy Krk a Pag jsou mosty spojeny s pevninou, oproti tomu ostrovy Lošinj a Cres spojuje most mezi nimi samotnými. Původně byly tyto dva ostrovy spojeny pevninskou šíjí, kde byl později prokopán průplav Osorski tjesnac. Pro celé Kvarnerské souostroví je velmi důležité město Rijeka situované v Kvarnerském zálivu, které slouží jako hlavní dopravní uzel. Řadí se k nejdůležitějším námořním přístavům Chorvatska a zajišťuje trajektové spojení na řadu ostrovů.

Průmysl je na ostrovech zastoupen jen minimálně, životní prostředí jím tak není ovlivňováno. Jediným průmyslovým podnikem je ropný přístav a chemické závody na severozápadě ostrova Krk. Ani jeho provoz však podle dosavadních zjištění nemá negativní vliv na životní prostředí v oblasti.

Ostrov Krk - perla severního Jadranu

Ostrov Krk - perla severního Jadranu

Na ostrov Krk, jednu z perel severního Jadranu, každoročně přijíždějí statisíce Čechů. Turisté milují nejen zdejší pláže a krásně čisté moře, ale také místní historii a tradice. Jsou zde nepřeberné možnosti odpočinku, a proto je ostrov ideálním místem pro pohodovou a klidnou dovolenou.

celý článek

 

Ostrov Cres je druhým největším jadranským ostrovem

Ostrov Cres je druhým největším jadranským ostrovem

Cres je se svou délkou 65 kilometrů druhým největším jadranským ostrovem. Je rozložen v severozápadní části Jadranu, ve Rijeckém a Kvarnerském zálivu. Do podvědomí turistů se ostrov dostal až v několika posledních letech a vyhledávají jej především milovníci přírody, čistých pláží a klidu.

celý článek

 

Pag - ostrov krajek

Pag - ostrov krajek

V oblasti severního Jadranu se nachází protáhlý ostrov Pag, který vypadá na první pohled poměrně nehostinně. Posléze však objevíte jeho krásy a přednosti, kterých má opravdu dostatek. Udržované veřejné pláže, příjemné ubytování, kvalitní služby a hezké prostředí lákají turisty k návštěvě ostrova Pag již po několik desetiletí.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA