Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pag

Pag - informace o ostrově

V jižní části vnitřního pásu Kvarnerských ostrovů se na ploše 285 km2 rozkládá protáhlý, 63 kilometrů dlouhý ostrov Pag, který od pevniny dělí Velebitský průliv. Sousedí s ostrovem Rab, od nějž je oddělen Pažským průlivem. Pag je pátým největším ostrovem celého Jadranu a stal se vyhledávaným cílem pro letní dovolenou.

Historie osídlení ostrova sahá až do mladší doby kamenné. Kolem roku 1200 před Kristem se na něm usadili Liburnové. Poté, co byla v 1. století po Kristu Dalmácie dobyta římským vojevůdcem Publiem Corneliem Scipiem, zde nechali Římané vystavět město Cissa a opevněný přístav Navalia. V období císařské nadvlády na ostrově vyrostly četné vilky, jejichž pozůstatky se společně s mozaikami a akvaduktem podařilo dochovat dodnes. První Slované se na Pagu ocitli v 6. století a začali s chovem ovcí. Po roce 1000 o ostrov bojovaly Benátky se Zadarem, obě strany se snažily získat tzv. saliny - nádrže sloužící k získávání soli odpařováním mořské vody. Obchod se solí byl v té době totiž velmi lukrativní a výnosný. V té době byl Pag i jeho hlavní město značně poničen.

Ostrov Pag je převážně suchý a pustý, může za to především působení chladného a vytrvalého větru bóra. Jeho sílu nedokázaly zmírnit ani kilometry kamenných zdí sloužících jako větrolamy, které vystavěli místní obyvatelé. Ostrov je tak na některých místech zcela pustý, místy jej pokrývají porosty macchie. Jen na několika málo místech se pěstuje vinná réva a olivy. Jihozápadní pobřeží ostrova je rovinaté, lemované několika pěknými plážemi, zatímco na severovýchodě je vysoké a strmé. Na celém Pagu nenajdete žádný větší povrchový vodní tok, pouze několik malých pramenů. Nejvyšším vrcholem je Sveti Vid dosahující nadmořské výšky 348 metrů.

Místní obyvatelé se dnes živí především turistickým ruchem, ale také zemědělstvím a chovem ovcí. Významná je produkce olivového oleje a jedinečného vína Žutica. Z ovčího mléka se vyrábí pažský sýr, který je známou zdejší specialitou. Má nenapodobitelnou chuť, která se získává tím, že se ovcím dává kořeněná strava obsahující šalvěj, tymián a rozmarýn. Sýr se zalívá olivovým olejem, nechává se dlouho zrát a pak vyniká zajímavou osobitou chutí.

Pag se proslavil nejen svým skvělým sýrem, ale také krajkami, které se v rukou zručných ostrovanek vyrábějí již po staletí. Těmito krajkami se od pradávna zdobí blůzky, ložní prádlo, oltářní plátna a ubrusy. Před mnoha lety byla na Pagu založena dokonce škola, kde se tomuto tradičnímu řemeslu dodnes vyučuje. V současnosti byly některé prostory školy přeměněny na muzeum, kde si můžete některé krajky dokonce zakoupit.

V 70. letech 20. století byl ostrov Pag propojen Pažským mostem s pevninou, což usnadnilo rozvoj cestovního ruchu. Most se klene od osady Miškovići u mysu Fortica na Pagu až po osadu Miletići u mysu Ošljan na pevnině. Ostrov protíná od východu na západ hlavní komunikace, kolem které vyrostlo několik hlavních středisek, jako je Novalja, Pag, Kolan, Dinjiška nebo Miškovići. Letoviska na ostrově nabízejí dobře udržované pláže vhodné zejména pro rodiny s dětmi, příjemné ubytování, kvalitní služby a hezké prostředí.

Pag - ostrov krajek

Pag - ostrov krajek

V oblasti severního Jadranu se nachází protáhlý ostrov Pag, který vypadá na první pohled poměrně nehostinně. Posléze však objevíte jeho krásy a přednosti, kterých má opravdu dostatek. Udržované veřejné pláže, příjemné ubytování, kvalitní služby a hezké prostředí lákají turisty k návštěvě ostrova Pag již po několik desetiletí.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA