Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lošinj

Lošinj - informace o ostrově

Ostrov Lošinj se rozkládá v těsném sousedství ostrova Cres. Tento ostrov Kvarnerského souostroví tvoří téměř jeden celek s ostrovem Cres. Jsou od sebe odděleny pouze 11 metrů širokou úžinou spojenou otočným mostem, který umožňuje proplouvat lodím. Ostrov Lošinj je právem pokládán za nejkrásnější ostrov celého Jadranu.

Ostrov je mimo jiné výjimečný dostatkem pitné vody díky přítomnosti sladkovodní nádrže Vranské jezero. Proto se o něm někdy mluví jako o Zeleném ostrovu. Četné zátoky a zálivy, stoletý borový les rozkládající se až k pláži a průzračně modré moře nabízejí skutečné přírodní bohatství.

Teplé subtropické mikroklima i flora ostrova odpovídají daleko jižněji položenému Dubrovníku. Ostrov vyniká speciálním léčivým klimatem, k němuž přispívá i množství různorodé vegetace. Ta společně s mořským vzduchem působí blahodárně zejména při dýchacích potížích a alergických reakcích na pyly. Specifické mikroklima s absolutně čistým vzduchem je způsobeno situováním ostrova daleko od pevniny uprostřed velmi čisté části otevřeného Jaderského moře.

O tom, že ostrov Lošinj byl osídlen už v dávných dobách svědčí jeskynní nálezy na západním pobřeží. Po celém ostrově se dají najít nejrůznější stopy po starém osídlení. Jde především o pozůstatky opevněných ilyrských sídel. Poměrně zachovalé pozůstatky římských venkovských vil zase svědčí o tom, že se zde v pozdějších dobách usazovali Římané.

Během raného středověku osídlovali ostrov Slované. Dosud tu stojí zachovalé románské poustevnické kostelíky, například Sveti Jakov nebo Sveta Marija Magdalena pod Osorščicou. V pozdější době ovládli ostrov Benátčané až do roku 1797. Po této nadvládě následovala etapa rakousko-uherské nadvlády.

Historie ostrova je úzce spjata s historií Cresu, protože oba ostrovy vždy tvořily historický a kulturní celek. Poté, co souostroví přešlo pod nadvládu Rakouska-Uherska, bylo v městečku Mali Lošinj vybudováno 6 loděnic a ostrov se stal jedním z nejvýznamnějších opěrných bodů Rakousko-uherských námořních sil.

Přibližně v polovině ostrova, v jeho nejužší části byl prokopán průplav, který rozděluje ostrov prakticky na dva díly. V severní méně členité části ostrova se nachází jeho nejvyšší bod vrch Televrina (588 m). Jižní, členitější část ostrova je bohatší na vegetaci. Zde také najdete většinu významných letovisek a městeček.

Nejznámější pláž se táhne v zálivu Čikat, jihovýchodně od letoviska Mali Lošinj. Je dlouhá 30 kilometrů a je oblíbená zejména mezi milovníky vodních sportů. Moře kolem lošinjsko-creského souostroví bylo dne 6. srpna 2006 vyhlášeno prvním chráněným úsekem moře se zaměřením na intenzivní ochranu zdejší kolonie delfínů skákavých.

Rekreační střediska Mali a Veli Lošinj byla už v minulém století vyhlášenými klimatickými lázněmi. Obě místa jsou spojena několikakilometrovou promenádou, která prochází podél jižního výběžku ostrova a procházky po ní jsou součástí klimatické terapie. Už za Rakouska-Uherska bylo známo, jaký příznivý vliv má vůně z hájů alpských borovic na čištění a léčení dýchacích orgánů. Navíc působí borovicový les jako ochranný přírodní faktor filtrující UVA a UVB. Sezóna tu začíná v červnu a doznívá v září. Astmatikům a alergikům svědčí zdejší klima už v květnu.

K oblíbeným tipům pro volný čas je určitě populární výlet lodí na blízký ostrov Cres, kde zejména milovníky dějin zve k návštěvě historické městečko Osor s velkým množstvím památek z římského období. Neméně populární je rybí piknik, což je celodenní výlet lodí s hudbou, občerstvením a aktivním rybolovem. Je možné podniknout také celodenní výlet lodí, který zavede návštěvníky podél ostrova se zastávkami na koupání a občerstvení v jinak nedostupných romantických zátokách.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA