Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Unije

Unije - informace o ostrově

Ostrov Unije je největší z menších ostrovů v Kvarnerském zálivu. Leží naproti severovýchodního pobřeží ostrova Lošinj. Převážně hornatý ostrov charakterizuje kopcovitá krajina se strmým skalnatým pobřežím na západní straně. Nejdivočejší scenérie vytvářejí skály na Uniji u mysu Vele Stijene ve střední části západního pobřeží ostrova Unije. Východní pobřeží je přístupnější, protože sestává z množství menších a větších zálivů.

Povrch ostrova je složen z vápence, který je na jihozápadě pokryt pískovou vrstvou. Ostrov se vyznačuje středomořskou vegetací, dobře se tu daří vinné révě, ovoci a zelenině, jejichž pěstováním se ostrované živí. Obyvatelé ostrova se zabývají také rybolovem.

Uprostřed jediné vesnice Unije na ostrově se vypíná kostel sv. Ondřeje, jehož zvonici je vidět už z dálky. Za pozornost určitě stojí zdejší lidová architektura. Na ostrůvku se nacházejí zajímavé pozůstatky z doby římského osídlení. Výletníci sem míří z ostrova Lošinj.

Ostrůvek oplývá málo navštěvovanými zátokami s pěknými oblázkovými plážemi. Nacházejí se zde i zajímavé potápěčské lokality. Například při severovýchodním pobřeží ostrova Unije se nachází mělčina s vrcholem v hloubce 6 metrů, která klesá až do hloubky 25 m, s výskytem řady druhů ryb. Západně od obce Unije leží na úpatí kolmé stěny útesu vrak nákladního parníku Tihany v hloubce 39 metrů. V okolí vraku jsou zbytky starých amfor, které však pocházejí z mnohem staršího ztroskotání jiné lodi.

Na ostrůvek Unije se také rádi uchylují jachtaři. Nejlepší kotviště se nachází na západním břehu u obce Unije, na východním pobřeží jsou bezpečná kotviště v zátokách Maračol, Podkujnica a Vagnišča.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA