Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pag

Pag - informace o letovisku

Centrem ostrova Pag je stejnojmenné letovisku Pag situované v chráněné zátoce. Původní osada byla vybudována asi 2 km od dnešního centra města. Během války se Zadarem však byla osada značně poničena a tak se její obyvatelé rozhodli ji neopravovat a postavili o kousek dále město nové.

Nové město Pag bylo vystavěno podle plánů významného sochaře a architekta Juraje Dalmatince, který se následně podílel také na vzniku některých budov. Město se tak dnes pyšní pravoúhlou sítí ulic. Nejdříve byla v roce 1443 vystavěna městská pevnost a až poté se začalo budovat centrální náměstí Trg Kralja Petara Krešimira IV. Podle antické tradice se na tomto náměstí kříží dvě hlavní ulice. Nejdříve se Pag budoval v gotické podobě, ale postupem času zde začala převládat renesance.

Dominantou náměstí je kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl založen již v roce 1392. Při výstavbě nového města však byl Jurajem Dalmatincem přestavěn. Jeho gotický vstupní portál je ozdoben s reliéfem Panny Marie a renesanční rozetou. Interiér je převážně barokní a ukrývá řadu uměleckých děl, včetně dřevěného krucifixu z 12. století. Dále jsou zde k vidění varhany, klenotnice a obraz Panny Marie Růžencové od Giovanniho Battisty Pittoniho. V den svátku Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna) se ve městě koná mariánská pouť. V blízkosti kostela stojí socha Bartula Kašiće, což byl autor první chorvatské mluvnice. Na náměstí se dále nachází Knížecí palác, který byl sídlem benátského místodržícího, a nedokončený Biskupský palác.

Na dalším pažském náměstí Dominikanski trg si můžete prohlédnout kostel sv. Františka z 16. století. Nedaleko odtud stojí další svatostánek a tím je kostelík sv. Jiří, který však už neslouží k církevním účelům, ale pořádají se v něm výstavy. V západní části města najdete benediktinský klášter sv. Markéty a přilehlý kostel sv. Benedikta. V klášteře sídlila dívčí škola a školka, v níž se dívky mimo jiné učily zhotovovat tradiční pažské krajky. Pokud se vydáte dále ulicí Vangrada, brzy narazíte na bývalou pevnost, jejíž součástí byla i věž Skrivat, která se jako jediná z původních devíti dochovala dodnes.

Pag je dnes turistickým a kulturním střediskem ostrova. Jižně od centra města se rozkládá rekreační zóna s dlouhou oblázkovou pláží Prosika, která byla dokonce oceněna Modrou vlajkou kvality. Pláž má pozvolný přístup do moře a je tak vhodná i pro děti. Navštívit zde můžete také bývalé solné sklady. Město Pag se proslavilo také jako lázeňské centrum, kde se k léčbě využívá bahno.

Ve městě najdete řadu ubytovacích i pohostinských zařízení, která poskytují návštěvníkům kvalitní zázemí. Pag nabízí široké možnosti sportování jako je windsurfing, potápění, tenis, volejbal, vodní skútry, vodní lyže či cyklostezky. V blízkosti městské pláže bylo otevřeno moderní sportovní středisko "Olimpic centar", kde zájemci najdou několik hřišť na fotbal, tenisové kurty, hřiště na plážový volejbal a bazén. O večerní zábavu se stará vyhlášená diskotéka a početné bary.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA