Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kolan

Kolan - informace o letovisku

Ve vnitrozemí ostrova Pag se na mírném pahorku rozkládá malá vesnička Kolan, v níž žije okolo 420 stálých obyvatel. Neleží sice na pobřeží a nenabízí tedy žádné možnosti rekreace u moře, přesto je z turistického hlediska velmi atraktivní. Ve vesnici se totiž podařilo dochovat původní venkovskou architekturu a místní lidé stále udržují bohaté folklórní dědictví formou lidových písní a lidové tvořivosti.

Kolan se nachází asi 9 kilometrů jihovýchodně od letoviska Novalja. Největší zajímavostí je místní muzeum vystavující etnografické sbírky, díky kterým se návštěvníci mohou seznámit s tím, jak žili zdejší lidé před více než sto lety. Prohlédnout si můžete nejrůznější předměty denní potřey, nářadí, nástroje a vybavení jednotlivých domácností. Muzeum sídlí v budově obecní knihovny v centru obce, nedaleko kostela a obecního úřadu. Prohlídka je samostatná, ale po domluvě je možné si zaplatit i průvodce, který přednese výklad v chorvatštině nebo angličtině.

Místní obyvatelé se živí zemědělstvím a pasením ovcí, stejně jak to dělali i jejich předci. Jelikož se kolem obce rozkládá poměrně úrodná dolina, mají možnost pěstovat zde vinnou révu, olivy, ovoce i zeleninu. Někteří lidé se však zaměřili na rozvíjející se cestovní ruch a provozují v Kolanu tradiční hospůdky, tzv. konoby. V nich můžete kromě vína žutica ochutnat také jehněčí pocházející ze zvířat, která se pasou na ostrovních pastvinách, nebo pažský sýr, který je tou pravou ostrovní delikatesou. Pokud budete mít zájem, můžete si veškeré produkty, včetně domácího medu, léčivých bylin a jiných pochutin zakoupit u místních obyvatel. 

Městečko Kolan se doporučuje lidem, kteří rádi tráví svou dovolenou v ústraní, daleko od ruchu velkoměst a mají rádi klid. Na své si zde přijdou milovníci tradičního chorvatského způsobu života, který ještě nebyl příliš ovlivněn turistickým ruchem. Pokud pro vás tedy bezprostřední blízkost moře není podmínkou, určitě budete v Kolanu spokojeni.

Nejbližší pláže a možnosti koupání najdete v asi tři kilometry vzdálených letoviscích Šimuni a Mandre. V blízkosti Kolanu se rozkládá oblast Kolansko Blato, která je chráněnou ornitologickou rezervací, v níž žije 163 druhů ptáků. Na jaře se zde pravidelně vytvářejí sladkovodní jezírka a mokřady, které vodní ptactvo využívá. Do Kolansko blato dojedete značenou odbočkou ze silnice spojující Novalju a Kolan.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA