Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Cres

Cres - informace o letovisku

Město Cres (původně Crepsa) je správním, historickým, kulturním a společenským centrem ostrova Cres. Rozprostírá se podél chráněného Cresského zálivu. Město s 2 500 obyvateli je tvořeno starobylým centrem a navazujícími novými částmi Malin a Grabar. Součástí centra je i starý přístav, který v letních měsících ožívá čilým obchodním ruchem.

Cres má bohatou historii a při procházce historickou částí města na ní narážíte na každém kroku. Návštěvníky zde čeká labyrint úzkých uliček, zbytky městského opevnění, městské brány, tichá náměstíčka a zákoutí plná květin, široké nábřeží lemované kavárnami a cukrárnami, desítky malých bárek, které se pohupují na mírném moři.

Starobylá městská zástavba, zbytky městských hradeb s obranou věží jakož i zvyky a kultura dnešních obyvatel jsou důkazem, téměř osmisetletého, vlivu Benátské republiky. Statut města získal Cres počátkem 14. století a jeho největší rozvoj nastal po roce 1495, kdy sem Benátčané přeložili administrativní sídlo pro ostrovy Cres a Lošinj.

Do středověkého historického jádra lze vstoupit třemi branami, které stejně jako již rozpadlé hradby pocházejí z benátské doby. Staré domy mají nad průčelími vytesány rodinné erby nebo nářadí, které vyjadřuje stav, ke kterému majitel patřil. K zajímavým památkám patří goticko-renesanční kostel Sveta Marija Sniežna a palác Arsan s cenou sbírkou rukopisů. Nejcennějším exponátem je tzv. hlaholský misál, což je nejstarší kniha vytištěná na chorvatském území v hlaholici roku 1494.

Na nábřeží stojí v blízkosti přístavu Mandrač Knížecí palác, městská lodžie se sloupovitým podloubím, radnice a Městská brána s hodinovou věží. Všechny tyto významné stavby vznikla v 15. století v období benátské správy. Z nábřeží lze také spatřit baštu z 16. století, stojící nad přístavem.

Ve starém přístavu pulzuje čilý ruch i dnes, jak o tom svědčí plně obsazené stolky před rybími restauracemi a krámky se zmrzlinou. Rozhodně si nenechejte ujít příjemné posezení v konobě nad sklenkou vína, mísou ovčího sýra a pršutu. Neodmyslitelně patří k cresskému ránu rybí tržnice, kde domorodí rybáři nabízejí své noční úlovky a snaží se tak přivydělat si ke své výplatě či penzi. Mořské speciality připravené podle starých receptur jsou neodolatelné.

Ulicí Sv. Sidar lze projít k románsko-gotickému kostelu sv. Izidora pocházejícího ze 12. století. Nejstarší stavba ve městě je zasvěcena patronovi Cresu. Uvnitř kostela se zachovala románská apsida. Budova městského špýcharu nyní slouží jako hotel. Nedaleko od něj lze navštívit muzeum, které je umístěno v nejkrásnějším a nejstarším šlechtickém obydlí ve městě. Jde o goticko-renesanční palác Petrisů.

Kromě malých krámků se suvenýry najdou turisté v centru města Galerii Akademického malíře Mate Solise. Hlavními motivy obrazů tohoto osobitého místního rodáka jsou kámen, moře, loď a žena. V chráněném přístavu u města Cres je dnes moderní luxusní přístav pro rekreační lodě (ACI Marina Cres).

Vedle historie však město žije současností a hlavně turismem. V posledních desetiletích vyrostlo ve velmi oblíbené letovisko. Hotelový komplex je vzdálen asi 10 minut pěší chůze od historického středu městečka (na západ), leží na mořském břehu uprostřed zeleně. Návštěvníkům jsou tu k dispozici směnárny, pošta, lékárna, místní zdravotní středisko, mnoho malých obchůdků, diskotéka, letní kino a benzínová pumpa pro auta i lodě.

Jednou týdně se zde pořádají kulturní a zábavní programy. Oblíbená je každoroční akce "Uvítání starých lodí" ve dnech 2. - 3. července. Začátkem srpna se koná Letní karneval s koncerty zábavné hudby, trhy místních domácích výrobků, vystoupením žonglérů, různých lidových umělců a sportovní soutěže. V sezóně tu probíhá výstava výtvarných děl "Cres, můj ostrov!" Po celou sezónu se konají působivé koncerty vážné hudby pod širým nebem v malebné vesničce Lubenice.

Pěkné koupání se nabízí cestovatelům prakticky podél celého pobřeží zálivu na užších plážích s oblázky, štěrkem a kameny. Pláže jsou místy doplněny betonovými a travnatými plochami. Pozvolný vstup do moře je vhodný i pro děti. Pláž autokempu Kovačine byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou. Kemp Kovačine má část pláže vyhrazenou pro naturisty (není celý naturistický).

Cres má mezi vyznavači těchto sportů dobré jméno. Zdejší pobyty bývají vesměs zaměřeny na vodní sporty. Starou, velmi dobrou tradici má zdejší potápěčská škola s kurzy všech stupňů. Pro potápění jsou ve zdejších čistých vodách velmi dobré podmínky, stejně jako k mořskému rybolovu, windsurfingu a jachtingu.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA