Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Valun

Valun - informace o letovisku

Valun je malá rybářská vesnice s pěknou oblázkovou pláží na ostrově Cres. Přímořská obec leží při Valunské zátoce poblíž severního břehu Vranského jezera asi 15 km jihozápadně od městečka Cresu.

Obec se pyšní nejstarší chorvatskou hlaholskou písemnou památkou zvanou Valunská deska. Text na desce je psán hlaholicí i latinkou ve staré chorvatštině. Vzácná památka kulturně historického významu pochází z 11. století a je k vidění v interiéru zdejšího kostela Panny Marie.

Valun je však s oblibou navštěvován také coby skvělé místo, kde si návštěvníci mohou dopřát vynikající rybí speciality. Hosté neudělají chybu, když navštíví na nábřeží vyhlášenou restauraci Juna, kde kromě kulinářského zážitku mohou na vlastní oči vidět starý lis na olivy. Součástí restaurace je tzv. hlaholské lapidárium a taky je možné si prohlédnout velmi zdařilou kopii věhlasné Valunské desky.

Valun má skvělé podmínky pro vodní sporty, zejména pro mořský rybolov. Nabízí výborné možnosti koupání například při oblázkové pláži v zátoce Grabovica. Cestovatelé se mohou ubytovat v soukromí, případně přímo v kempu na mořském břehu.

Zajímavou výletní možností je přírodní zvláštnost ostrova – sladkovodní Vranské jezero. Jezero sice zásobuje pitnou vodou celý ostrov Cres i sousední Lošinj, ale celá oblast Vranského jezera je přísně chráněna, a proto je zde koupání přísně zakázáno.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA