Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Osor

Osor - informace o letovisku

Starobylé městečko Osor se nachází u uměle vykopaného průplavu mezi ostrovy Cres a Lošinj. Průplav spojuje otočný most, po kterém vede silnice spojující ostrovy Cres a Lošinj. Osor s přístavem a biskupskou rezidencí byl až do poloviny z 15. století nejvýznamnějším místem a hlavním střediskem ostrova Cres. Později jeho roli převzalo městečko Cres.

Zdejší osada měla v řeckých dobách jméno Apsoros a byla významnou obchodní stanicí tzv. jantarové stezky, která sloužila hlavně pro dopravu jantaru z hlavních nalezišť v jihovýchodním Pobaltí do oblasti Jadranu. Později v době byzantské nadvlády bylo městečko domovským přístavem flotily z Ravenny a v 9. století bylo dokonce vypáleno Saracény.

Dnes je Osor mimořádně zajímavý pro milovníky historie, protože je jakýmsi muzeem s památkami z doby bronzové. Skutečné archeologické muzeum má sídlo na radnici. Opatrují se zde zajímavé artefakty z ilyrské a římské epochy a raného středověku. Neméně zajímavou stavbou je biskupský palác z druhé poloviny 15. století, jehož interiér oplývá bohatou výzdobou. Průčelí paláce je ozdobeno erby ostrovních biskupů a šlechticů. Na náměstí stojí zvonice z roku 1575, která je vidět už zdaleka.

Z uměleckého hlediska je impozantní katedrála Nanebevzetí z 5. století. V roce 1497 se tato kamenná vzácnost dočkala obnovy. Průčelí budovy zdobí reliéf Panny Marie a interiér ukrývá nad oltářem cenný obraz sv. Mikuláše a Radima a další hodnotné předměty uchovává katedrální pokladnice. Před katedrálou stojí socha Hudebnice, která je dílem sochaře Ivana Meštroviče. Z další katedrály sv. Petra se dochovaly jen části základů, zdí a mozaik.

Zajímavý je také kostel sv. Gaudencia z 15. století se zbytky nástěnných maleb a hřbitov s pozůstatky starokřesťanské baziliky z 6. století. Za pozornost stojí i dva románské kostely zasvěcené sv. Kateřině a sv. Platonovi. Kostelík sv. Platona se zajímavou pletencovou ornamentikou mohou návštěvníci objevit, když podniknou výlet jižně od Osoru na Suplatonský mys.

Městečko Osor má dobře chráněný přístav Bijar. Pěkné koupání a provozování nejrůznějších vodních sportů se nabízí u Suplatonského mysu, v zátoce Bijar a v řadě dalších míst. Každoročně se tu v letních měsících pořádají tradiční a proslulé Osorské hudební večery. Koncerty klasické hudby se konají jak v katedrále, tak pod širým nebem.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA