Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Preko

Preko - informace o letovisku

Na východním pobřeží ostrova Ugljan se rozkládá rybářské a zemědělské městečko Preko, které je také důležitým přístavem, kam připlouvají trajekty ze Zadaru. Městečko bylo osídleno již v římském období a tak se může pochlubit zajímavou historií, jejíž připomínkou je například mohutná benátská pevnost sv. Michala.

Pevnost se tyčí na 265 metrů vysokém kopci a dominuje tak celé vesnici. Nabízí se z ní krásné výhledy na pohoří Velebit, ostrov Pag a souostroví Kornati. Preko bylo známé již mezi světovými válkami jako oblíbené centrum rekreace. Již tehdy zde fungovala Společnost pro rozvoj turismu. V současnosti si zde nechávají stavět honosné vily zámožní obyvatelé nedalekého pevninského Zadaru. Ale najdete tady i nejrůznější ubytovací kapacity pro turisty, jako jsou hotely, penziony, kempy a možné je i ubytování v soukromí.

Krajina v okolí Preka je úrodná, vhodná pro pěstováním ovoce, vinné révy a olivovníků. Přímo v obci je oblázková pláž Jaz, která byla pro svou čistotu dokonce vyznamenána tzv. Modrou vlajkou. V městečku najdete nejen krásné oblázkové pláže lemované borovými háji, ale také celou řadu historických památek. Významný je románský kostel sv. Jana Křtitele, který byl postaven ve 12. století a také barokní farní kostel z roku 1765. Na zalesněném ostrůvku Galovac před přístavem najdete ještě františkánský klášter založený roku 1443. Po dlouhá léta sloužil jako karanténa, ve které byly zadržovány posádky lodí připlouvajících na ostrov z východu. Na počátku 20. století zde bylo založeno významné církevní gymnázium, které působilo až donedávna.

Na Galovaci najdete to nejlepší koupání, pláže jsou tam tvořeny drobnými oblázky. Podobné podmínky najdete i na vedlejším ostrůvku Ošljak. Preko má dobré podmínky pro vodní sporty. V roce 2008 zde byl otevřen nový jachtařský přístav "Marina Preko" s kapacitou 87 stání na moři. Jachtaři však mohou využít i blízkou Olive Island Marinu v Sutomišćici, která je vzdálená pouhé 2 kilometry.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA