Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ugljan

Ugljan - informace o ostrově

Ostrov Ugljan, který je často nazývaný „zeleným ostrovem“, je součástí severodalmatského Zadarského souostroví. Od pevniny je oddělen Zadarským průlivem a od sousedního ostrova Pašman pak umělým průplavem Ždrelac, který tyto dva ostrovy, jež tvořily původně jeden celek, rozdělil v roce 1883 na dvě části.

Ugljan rozkládající se na ploše 50 km2, leží podél pevninského pobřeží a spojení s pevninou mu zajišťuje několik trajektových linek. Z pevninského Zadaru se do ugljanského města Preko dostanete lodí asi za 20 minut. Mnohými je ostrov díky své bujné vegetaci považován za jakési zahradní předměstí Zadaru. Krajina Ugljanu je pokrytá hustým porostem macchie, borovicemi, olivovníky, fíkovníky, vinohrady a různými jinými středozemními rostlinnými společenstvími.

Vnitrozemí je poměrně hornaté a pobřeží lemované nádhernými plážemi. Na východě je pobřeží členitější a pozvolna se svažuje do moře, zatímco západní část je špatně přístupná a neobydlená. V moři v blízkosti ostrova jsou rozesety desítky dalších malých a vesměs neobydlených ostrůvků. Samotný Ugljan je poměrně hustě osídlen, žije zde okolo 7600 obyvatel, kteří se živí především zemědělstvím, rybolovem a turistickým ruchem.

Nejhustší osídlení najdete ve východní části ostrova, kde je pobřeží lemováno četnými vesničkami. Nejznámější z nich je obec Ugljan, v níž najdete františkánský klášter sv. Jeronýma z 15. století a řadu dalších památek. Za hlavní středisko ostrova je považována obec Kali, která slouží zároveň jako nejdůležitější centrum rybolovu v této části Jadranu. Turisté se hojně sjíždějí také do letovisek jako je Preko nebo Sutomišćica.

Na své si na Ugljanu přijdou tak milovníci povalování a relaxace na pláži, tak i sportovně založení turisté. Vyzkoušet mohou celou řadu vodních sportů, nebo se vydat za poznáním vnitrozemí. Nedávno zde byla otevřena sportovně rekreační horská stezka s názvem Željina, která potěší všechny vyznavače pěší turistiky. Stezka začíná na jihozápadě ostrova u pevnosti sv. Michala v nadmořské výšce 263 metrů a končí až u zátoky Željina Vela na západní straně.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA