Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Murter

Murter - informace o ostrově

Malebný ostrov Murter zaujímající plochu 18 kilometrů čtverečních v Jaderském moři na Severu Dalmácie patří do šibenické ostrovní skupiny. Od pevninského Chorvatska jej odděluje Murterský kanál, který je v nejužším místě, u obce Tisno, překlenut zvedacím mostem.

Murter se nachází nedaleko pevninských měst Šibenik a Vodice, na severovýchodě je omýván vodami Pirovackého zálivu, na západě pak Murterským mořem. Díky zdvihacímu mostu klenoucímu se přes Murterský kanál se stal ostrov lehce dostupným a je téměř součástí pevniny. Má to však i své nevýhody, Murter tak totiž postrádá takový klid, který je možné zažít na vzdálenějších ostrovech. Atraktivnost ostrova zvyšuje také jeho blízkost dvou národních parků – Kornati a Krka.

Osídlení ostrova je datováno daleko do minulosti, prvními obyvateli bylo Ilyrové. O jejich přítomnosti svědčí pozůstatky ilyrské osady „Collentum“ nacházející se u letoviska Betina. Murter je poměrně plochý, jeho nejvyšší bod dosahuje nadmořské výšky 125 metrů. Pobřeží je velmi členité, dlouhé pláže se střídají s romantickými zátokami ukrývajícími malebné soukromé plážičky. Pláže na Murteru jsou oblázkové, kamenité a místy i písčité. Průzračně čisté a teplé moře láká milovníky potápění a šnorchlování. Na ostrově panuje velmi příjemné klima a tak je ideálním turistickým cílem pro letní dovolenou.

Na Murteru žije v současnosti okolo 5 tisíc obyvatel, kteří se živí především rybolovem, stavbou lodí a zemědělstvím. Velké procento místních obyvatel se však začalo věnovat také práci v cestovním ruchu, vedou penziony, restaurace nebo pronajímají lodě. Většina lidí žije na severozápadě ostrova, kde se také nachází největší města. K nejvýznamnějším místům na Murteru patří stejnojmenné hlavní město Murter, obce Betina, Jezera a Tisno. Všechny tyto lokality jsou mezi sebou propojeny silnicí.

V současnosti se na ostrově již nachází skvělé podmínky pro turistický ruch, byla vybudována dobrá infrastruktura, v provozu jsou četné restaurace, obchody, sportovní i zábavní zařízení a mnoho ubytovacích zařízení. Turistům jsou tak dnes k dispozici hotely, celé turistické městečko, čtyři velké kempy a tisíce lůžek v soukromí. Murter nabízí návštěvníkům dobré podmínky pro provozování vodních sportů, především pro jachting, windsurfing, potápění, podmořský rybolov. Je také velkým lákadlem pro jachtaře, kteří mohou ke kotvení využívat zdejší zátoky. Jestliže dáváte přednost sportům na pevné zemi, můžete si zahrát tenis, košíkovou či nohejbal. Murter prostě nabízí vše, na co si vzpomenete a je tak skvělým místem pro rodinnou dovolenou.

Potápění v Chorvatsku s FunDiving

Potápění v Chorvatsku s FunDiving

Chtěli byste si letos vaši dovolenou v Chorvatsku trošku okořenit? Pokud vás vždycky lákala možnost ponořit se pod mořskou hladinu a objevovat její krásy, zúčastněte se některého z potápěčských kurzů. Jaderské moře je pro začínající i zkušené potápěče jako stvořené. S potápěním můžete začít například na Murteru!

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA