Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Olib

Olib - informace o ostrově

V severozápadní části Zadarského souostroví se rozkládá poklidný rovinatý ostrov Olib mající rozlohu 25 km2. Jeho sousedy jsou ostrovy Pag, Lošinj a Silba. Cestovní ruch je zde v úplných začátcích, proto sem jezdí především lidé hledající klid a únik od moderního světa.

Ostrov byl poprvé osídlen Římany v 10. století, tehdy se však nazýval Aloep. Do roku 1409 byl ostrov v područí Benátek, které jej poté zapůjčily jisté zadarské rodině. První chorvatští obyvatelé sem dorazili až ve druhé polovině 15. století, když prchali před Turky. Převážná většina pocházela z Vrliky nacházející se v Cetinské krajině. Dnes na Olibu žije přibližně 700 obyvatel, což je na ostrov poměrně dost. Tito lidé nazývají sami sebe jako Olibjani a mluví chorvatským nářečím Chakavian. Kromě rybolovu patří k hlavním zdrojům obživy také pěstování vinné révy, oliv a také chov ovcí.

Na Olibu se nenachází žádné prameny ani vodní toky, proto mají téměř všechny domy studny na chytání dešťové vody. Místním obyvatelům jsou přístupné rovněž dvě větší studny. Přesto je krajina ostrova pokrytá bujnou vegetací, zejména tedy na západní straně ostrova, která je lépe chráněná před větry. Na jihu se zvedá nejvyšší bod ostrova, vrch Kalac dosahující výšky 74 metrů nad mořem. Východní část pobřeží je členitá, ale moře mělké, proto je nevhodné ke kotvení. Úzkou střední část ostrova obklopuje z obou stran záliv. Olib má dobré lodní spojení se Zadarem, odkud plavba trvá přibližně dvě hodiny, i sousedním ostrovem Lošinj.

Většina obyvatel žije ve stejnojmenné vesnici Olib, která je jediná na ostrově. Nachází se v široké zátoce Luka Olib a disponuje malým přístavem, který je vhodný i pro kotvení větších lodí. Při vjezdu do přístavu vás přivítá stará obranná věž Kaštel postavená v 16. století. Samotná vesnička se pyšní jen několika domy a kostelem sv. Anastázie ze stejného období, jež byl původně součástí zdejšího kláštera. Fara dnes opatruje rukopisy a církevní dokumenty psané hlaholicí a také kamenní relikvie dokazující, že v těchto místech existovala náboženská obec už v dobách Římanů.

Ubytování je na ostrově možné pouze v soukromí, místní obyvatelé vás rádi přivítají ve svých domech. V zátoce Banve, jižně od osady Olib, jsou vidět pozůstatky kostela sv. Pavla a kláštera mnichů poustevníků, které byly zničeny okolo roku 1200. Patrné jsou zde také základy dávných římských domů. Ostrov je na mnoha místech lemován krásnými zátokami, které umožňují pěkné koupání. Pláže jsou zde převážně písečné, s pozvolným svažováním do čistého a azurově modrého Jadranu. Na východě leží široká a mělká zátoka Slatinica. Pěkná písečná pláž se nachází také na jihu, v zátoce Južna Slatinica. Na jihozápadním pobřeží Olibu se nachází zátoka Sveti Nikola, kde najdete také kotviště. Lodě jsou zde dobře chráněny před bórou a severními větry, jako je jugo způsobující vysoké vlny, které jsou pro kotvící lodě velmi nebezpečné.

Ostrov Olib - Zadarské ostrovy

Ostrov Olib - Zadarské ostrovy

Severodalmatský Olib patřící do skupiny Zadarských ostrovů se rozkládá na ploše 25 km2 a je domovem pro asi 700 obyvatel. Cestovní ruch sem zatím příliš neproniknul, proto lze Olib doporučit každému, kdo touží po klidné dovolené ve skromnějších podmínkách. Přesto tento chorvatský ostrov nabízí pěkné koupání, krásnou přírodu a nezapomenutelné zážitky.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA