Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Krapanj

Krapanj - informace o ostrově

Krapanj je malý ostrůvek v šibenickém souostroví, který je od pobřeží vzdálen jen asi 400 metrů. Nejnižší (dosahuje výšky jen 7 metrů) a nejmenší osídlený jadranský ostrov je porostlý bujnou vegetací a je známý tím, že se zde po staletí pěstuje tradice potápění za mořskými houbami. Na jeho podmořských útesech rostou mořské houby a červené korály. O tom, jací skvělí lovci mořských hub byli a jsou obyvatelé ostrova, se návštěvníci mohou přesvědčit při prohlídce Muzea lovu mořských hub.

Uprostřed ostrůvku se rozkládá městečko se spletí úzkých uliček s kamennými domy typickými pro dalmatskou oblast. Osídlení na ostrůvku začalo v novověku s uprchlíky před Turky zhruba v 16. až 17. století. Muzeum lovu mořských hub má sídlo ve františkánském klášteře sv. Kříže, který tu byl postaven v téže době. Za pozornost kromě zajímavých sbírek potápěčského náčiní a mořských hub zde stojí za pozornost renesanční křížová chodba vyzdobená obrazy různých autorů. Klášter má také zachovalou knihovnu s asi 15 tisíci svazky vzácných knih a spisů.

Podle legendy naučil ostrovní muže dovednosti potápění za mořskými houbami mnich Antun z Kréty někdy kolem roku 1704. Houby se vyvážely i do Benátek a byl o ně velký zájem. Původně se v mělkých vodách sbíraly harpunou přímo z lodi až do hloubky 15 metrů. Houby však na mělčinách ubývaly, a tak nebylo daleko k novému nápadu. Někdy kolem roku 1893 dorazil na ostrov první potápěcí přístroj. Téměř třísetleté řemeslo se na ostrůvku udrželo dodnes.

Zdejší pláže jsou oblázkové a jsou atraktivním lákadlem pro dovolenou rodin s malými dětmi, které chtějí prožít poklidnou a tichou dovolenou v malém letovisku s pestrou nabídkou restauračních zařízení a ubytování v soukromí. Kromě toho se tu můžete ubytovat v hezkém hotelu Spongiola s pěknou pláží. U čtyřhvězdičkového hotelu funguje potápěčské centrum. Návštěvníci se mohou vydat prozkoumávat okolní pláže, zátoky a vstupy do moře pronajatou lodí. Nachází se zde řada příjemných možností ke koupání.

Těm, kdo mají rádi zábavu až do rána, lze doporučit diskotéky ve Vodicích a Primoštenu na pevnině. Ostrůvek je od pevniny oddělen širokým průplavem, kterým každodenně plují lodi na lodní lince z pevninské osady Brodarica u Šibeniku.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA