Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pašman

Pašmen - informace o ostrově

Severodalmatský ostrov Pašman spadající pod Zadarské souostroví se rozkládá na ploše 60 kilometrů čtverečních v sousedství ostrova Ugljan.  Ostrovy jsou od sebe odděleny úzkým kanálem Ždrelac, který byl uměle vybudován již v roce 1883. Dnes se přes něj klene 210 metrů dlouhý most. Od pevniny odděluje ostrov Pašman stejnojmenný kanál.

Pašman je v současnosti oblíbeným víkendovým výletním cílem obyvatel Biogradu na Moru, který leží naproti. Dopravu mezi pevninským Biogradem a ostrovem zajišťují trajekty. Celkově Pašman navštěvuje o něco méně turistů než blízký Ugljan. Na Pašmanu žije okolo 3500 obyvatel, kteří obývají především městečka situovaná na pobřeží obráceném k pevnině. Povrch Pašmanu je dosti kopcovitý, nejvyšším vrcholem je Bokolj dosahující nadmořské výšky 272 metrů. Pobřeží je členité, na západě strmé a lemované četnými zátokami. Většinu letovisek a obcí tak najdete především na méně svažitém a snadněji dostupném východním pobřeží. Nedaleko pobřeží se nachází řada malých ostrůvků, z nichž největší a nejvýznamnější je Babac.

Západní strana ostrova je pokrytá vinicemi a olivovými háji, zatímco tu východní zdobí kvetoucí macchie. Tyto rostliny se táhnou až k pobřeží, které je lemováno několika oblázkovými plážemi. Celkově je vegetace na ostrově chudší než na Ugljanu. Osídlení Pašmanu je datováno do ilyrského období, následně ostrov osídlili Římané. V roce 1050 připadl Pašman Biogradské diecézi a roku 1126 diecézi Zadarské. Po dlouhou dobu byli jeho obyvateli uprchlíci z pevniny, kteří se obávali tureckých útoků.

Hlavním střediskem ostrova je původně rybářská vesnice nazývaná stejně jako ostrov - Pašman. O něco jižně leží letovisko Tkon odkud vyplouvají trajekty na chorvatskou pevninu. Dalším hojně navštěvovaným místem na ostrově je obec Kraj ukrývající cenné historické poklady. Nejvýznamnější památkou celého Pašmanu je benediktinský klášter sv. Kosmy a Damiána z roku 1125 tyčící se na hoře Čokovac. V minulosti byl tento klášter centrem hlaholské kultury a zdejší knihovna dodnes opatruje obrovské množství hlaholských textů. Dnes je jediným fungujícím benediktinským klášterem v celé Dalmácii. Klášterní kostel pochází z přelomu 14. a 15. století a může se pyšnit překrásnou sochařskou výzdobou. Velmi ceněný je také polychromovaný krucifix z 15. století.

Návštěvníci na Pašman přijíždějí nejen za kulturou a historií, ale také za skvělým koupáním a nicneděláním na plážích. Ta nejkrásnější se nachází v letovisku Mrljane. Všechny pláže mají pozvolný vstup do moře, což oceňují hlavně rodiče s malými dětmi. Pláže jsou omývány vodami Jaderského moře, které je v těchto místech snad nejčistší v celém Chorvatsku. Mohou za to mořské proudy, které mění svůj směr každých 6 hodin. Vznikají tak také ideální podmínky pro provozování vodních sportů. Také na souši se však nabízí nejrůznější aktivity, jako je třeba cyklistika, pěší turistika nebo všelikam kolektivní sporty.

Ostrov Pašman je dodnes jakousi oázou klidu, není ještě tolik poznamenán masovým cestovním ruchem. Je to dáno tím, že zde bylo vystavěno jen omezené množství ubytovacích kapacit, pobyt je tak nutné objednávat v dostatečném předstihu. Příznivé přírodní podmínky pro rekreační pobyty dělají z ostrova vyhledávaný cíl letních dovolených. Ostrov je ideální destinací pro všechny, kdo od své dovolené očekává klid, pohodu, nedotčenou přírodu, čisté moře a nepříliš hlučná letoviska. Ostrov si tak oproti Ugljanu dodnes uchovává svůj původní přírodní ráz.

Pašman - ostrov tiché krásy

Pašman - ostrov tiché krásy

Pašman je jedním z velmi dobře dostupných ostrovů na Jadranu. Z pevninského Biogradu je vzdálený pouhých patnáct minut plavby trajektem. Přesto ho většina turistů míjí a zamíří jinam. Pokud však hledáte skutečný relax v nitru panenské přírody, vydejte se právě sem!

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA