Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kaprije

Kaprije - informace o ostrově

Malinkatý ostrůvek Kaprije s rozlohou 7 km2 spadá do Šibenického souostroví v Severní Dalmácii. Leží asi 9 námořních mil od historického města Šibenik, mezi neosídlenými ostrůvky Zmajan a Kakan. Název ostrova pochází z názvu rostliny kapary trnité, která je zde značně rozšířená a poupata jejích květů se používají v gastronomii.

Drobná zelená poupata kapary se nakládají do speciálního solného nálevu s vinným octem a jsou považována za vyhledávanou pochoutku. Kapary mají příznivý vliv na imunitní systém a jsou dobré také proti kašli. Jsou také přírodním čističem organismu, působí totiž močopudně. Kapary ovšem nerostou jen na tomto ostrově, v Dalmácii na tyto keře narazíte téměř všude. Rostlina totiž není náročná na stanoviště, roste na rumištích, obrůstá zříceniny i kamenné domky v dalmatských městech. Kromě kapary se na Kapriji daří také vinné révě a olivovníkům.

Povrch ostrova je mírně zvlněný, porostlý nízkými keři a travou. Nejvyšším bodem je vrch Vela Glavica se 132 metry nad mořem. V nížinách se rozkládají úrodná pole sloužící k zemědělství. Pobřeží ostrova je velmi členité s mnoha možnostmi koupání a opalování. Návštěvníci oceňují především zdejší krásnou a nedotčenou přírodu, modré moře, klid a čisté ovzduší (nejezdí zde žádná auta). Oblíbené jsou větší zátoky Jelinjača, Vanjska a Gačice.

Místní lidé se živí prací na polích, chovem ovcí a rybolovem stejně jako jejich předci. Ovšem půda v okolí lokality Medoš patří zemědělcům ze sousedního ostrova Murter, kteří ji využívají pro své potřeby. Prvními lidmi na Kapriji byli v 16. a 17. století běženci, kteří utíkali z pevniny před Turky. V současnosti na ostrově žije přibližně 130 obyvatel, jejichž zdrojem obživy začíná být také cestovní ruch. Ubytovávají turisty ve svých domcích, protože na ostrově zatím nebyla vystavěna žádná ubytovací kapacita.

Většina lidí žije v jediné osadě na ostrově, která se jmenuje stejně jako ostrov - Kaprije. Leží na jihozápadním pobřeží a má vše, co je potřebné pro život. Najdete v ní obchody, lékárnu, poštu i restaurace. Rozhodně byste si neměli nechat ujít možnost najíst se v některé z místních konob. Pochutnáte si na tradičních dalmatských specialitách, které zapijete domácím vínem.

Na ostrůvek často připlouvají majitelé jachet, kteří zde zakotví a stráví třeba i několik dní. Jachtaři oceňují především blízkost ostrovů Kornati a dalších malých ostrůvků náležících do šibenické ostrovní skupiny. Z Kaprije je zajištěno lodní spojení se Šibenikem.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA