Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dugi Otok

Dugi Otok - informace o ostrově

Dugi Otok je s rozlohou 124 kilometrů čtverečních největším ostrovem Zadarského souostroví. Na délku měří úctyhodných 43 km a právě odtud pochází také jeho název – Dugi Otok totiž znamená Dlouhý ostrov. Jelikož leží trochu stranou od obvyklých turistických tras, je ideálním místem pro všechny, kdo chtějí prožít poklidnou dovolenou v lůně přírody.

Ostrov je poměrně hornatý, nejvyšším bodem je Vela Straža dosahující nadmořské výšky 338 metrů. Zdejší vrchy chrání pevninu před rozmary Jaderského moře a větrem bóra. Severní část ostrova je bohatší na vegetaci, v rovinatých údolích se daří pěstovat ovoce, vinnou révu a olivy. V jižní části tohoto vápencového ostrova najdeme kamenitý kras a jeskyně, tento hornatější terén je vhodný pro chov ovcí. Na západě je pobřeží vysoké a strmé, zatímco na východě je lemováno zátokami s krásnými plážemi. Dugi Otok nemá žádné povrchové vody ani prameny.

Terén ostrova je ideální pro cyklistiku i pěší turistiku. Při objevování krás vnitrozemí můžete narazit na divoce žijící stáda muflonů. Okolní vody jsou velmi čisté a plné života. Podmořský svět obývají četné druhy ryb, raků, mušlí i korálů, proto se sem rádi vydávají profesionální i amatérští potápěči. Rybaření je možné jen s povolením. Na ostrově se nachází řada pěkných rozlehlých a většinou písčitých pláží, které jsou velkým turistickým lákadlem. Za nejkrásnější je považována pláž Sakarun v blízkosti obce Veli Rat. Nedaleko pláže se tyčí 41 metrů vysoký maják, který je nejvyšší na Jadranu.

Dugi Otok je posetý řadou turistických středisek, malých městeček i rybářských osad. Největší rybářskou osadou je Sali s asi tisícovkou obyvatel. Název je odvozen od soli, která se zde ve středověku těžila. Toto městečko s přístavem se může pochlubit několika gotickými i renesančnímu památkami. Na nejsevernějším cípu ostrova se nachází rybářská obec Božava, která je zároveň oblíbenou jachtařskou marinou. Dominantou obce je kostel sv. Mikuláše z 10. století. V jižní části ostrova je krásná hluboká zátoka Telašćica, v níž se nachází přístav, který kdysi využívala benátská flotila. Jedna strana zátoky je hustě zalesněná, druhou tvoří strmý útes.

Okolí zátoky bylo vyhlášeno přírodním parkem. Ten byl však v roce 1995 zasažen rozsáhlým požárem a tak se ještě dnes tato oblast intenzivně zalesňuje. Nedaleko zátoky Telašćica se nalézá slané jezero Mir, které je s mořem propojeno krasovými průchody. Voda v jezeře je slanější než voda mořská a také je o nějakých 6 stupňů Celsia teplejší. Pobřeží v těchto místech lemují strmé skalní stěny vysoké až 150 metrů. Spojení s pevninou je zajištěno pravidelnou trajektovou linkou z vesničky Brbinj situované přibližně ve středu ostrova.

Dugi Otok - ostrov s italskou duší

Dugi Otok - ostrov s italskou duší

Dugi Otok patří k zadarské skupině Severodalmatských ostrovů. Pokud byste se nad touto oblastí vznášeli letadlem, zaujme vás svou panenskou krásou, které vévodí průzračná jezera a strmé pobřežní útesy.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA