Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Iž - informace o ostrově

Mezi severodalmatskými ostrovy Ugljan a Dugi Otok se na ploše 17,6 km2 rozkládá zalesněný ostrůvek . Leží asi 14 námořních mil od Zadaru a od sousedních ostrovů je oddělen Ižským a Středním průlivem. Kolem dokola jej obklopují další četné malé ostrůvky, které jsou oblíbenými výletními místy návštěvníků Iže.

Na ostrově dnes žije okolo 560 stálých obyvatel, kteří se živí zemědělstvím, především pěstováním oliv. Na Iži totiž roste asi 100 tisíc olivovníků, a proto bývá často přezdíván „ostrovem oliv“. Dalším zdrojem obživy je pro místní obyvatele také rybolov, rozvíjející se turistický ruch a hrnčířství. Iž je dokonce jediným z dalmatských ostrovů, na kterém se podařila dochovat hrnčířská tradice. Nádoby, které se vyrábějí v charakteristických hrnčířských dílnách, jsou dnes oblíbenými suvenýry lákajícími svým jedinečným tvarem.

Na východním pobřeží ostrova najdete dvě hlavní osady, poklidná letoviska Veli Iž a Mali Iž. Malý Iž je zajímavý svou předrománskou rotundou Panny Marie pocházející pravděpodobně z 9. nebo 10. století. Podařilo se zde rovněž zachovat letní sídla zadarských šlechtických rodů Kanadjetiů, Fanfognů a dalších. Ve Velkém Iži si můžete prohlédnout dominantní kostel sv. Petra a Pavla ze 14. století, jehož dnešní vzhled je však odrazem architektonických úprav, kterými prošel v minulosti. Obě městečka poskytují turistům dostatečné zázemí v podobě ubytovacích kapacit, restaurací, kaváren a obchůdků s potravinami a suvenýry.

Podnebí ostrova je velmi příjemné, najdete zde bohatou středozemní vegetaci, zejména lesní porosty. Krajina je mírně zvlněná, nejvyšším bodem je 168 metrů vysoký vrch s názvem Korinjak. Pokud se rozhodnete na něj vystoupit, odměnou vám bude výhled na celé zadarské souostroví. Iž je protkán množstvím turistických i cyklistických tras. Oblíbili si jej však také vyznavači vodních sportů, zejména tedy jachtaři a surfaři. Iž má zajištěno pravidelné dopravní spojení linkovými trajekty se Zadarem a s ostrovem Dugi Otok.

Každoročně se v červenci na Iži koná „Ižská slavnost“, jejíž tradice sahá až daleko do antických dob. Během slavnosti se ostrované oblečou do tradičních krojů, zpívají tradiční písně, tančí lidové tance a připravují domácí speciality. Pravidelně se v tuto dobu koná také volba nového ižského krále, jehož vláda je určena na dobu jednoho následujícího roku.

Iž - vzhůru do ráje jachtařů

Iž - vzhůru do ráje jachtařů

Chorvatský ostrov Iž je považován za jachtařský ráj, nikoliv však kvůli vlastním přednostem, nýbrž kvůli blízkosti a dobré dostupnosti Kornatských ostrovů. Přesto patří po většinu roku právě jachtařům a surfařům z celého světa, pro které zde během několika uplynulých let vzniklo dokonalé zázemí.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA