Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zlarin

Zlarin - informace o ostrově

Ostrov Zlarin je součástí Šibenického souostroví v Severní Dalmácii. Od pevniny, která je vzdálená asi jen jednu námořní míli, jej odděluje úzký Šibenický kanál. Zlarin bývá často nazýván zlatým ostrovem, ale o původu jeho názvu se vedou dohady.

První písemné zmínky o Zlarinu pochází z roku 1386. Podle nalezených předmětů z období neolitu a doby římské je však osídlení ostrova ještě mnohem starší. První lidé se na ostrově natrvalo usadili ve 13. století, druhá vlna osidlování nastala v 16. a 17. století. Tehdy sem přišlo mnoho lidí z pevniny, kteří prchali před tureckými nájezdníky.

Tehdejší obyvatelé ostrova se živili zemědělstvím a rybolovem, mnoho z nich se však věnovalo také potápění a sběru mořských korálů. Již v 15. století se na Zlarinu lovily a opracovávaly korály, tato činnosti přinesla ostrovu značné bohatství. Prosperita trvala až do počátku 20. století, kdy toto odvětví začalo krachovat. Řada obyvatel tak přišla o práci a byla nucena emigrovat. I dnes však na Zlarinu najdete dílnu, v níž se ručně zpracovávají šperky z korálů. Místní obyvatelé je prodávají turistům, kteří si je velmi oblíbili.

Většina současných obyvatel ostrova dnes pracuje v nedalekém pevninském Šibeniku. Lidé, kteří na Zlarinu zůstali, se dále věnují tradičním aktivitám, jako je rybolov, pěstování oliv a vinné révy.  Poslední dobou objevili také výhody cestovního ruchu. Řada z nich nabízí ubytování v soukromí, půjčování loděk a podobně.

Krajina ostrova je mírně zvlněná, nejvyšším bodem je Klepac s nadmořskou výškou 169 metrů nad mořem. V nížinách se rozkládá úrodná orná půda. Zlarin je z velké části porostlý borovými lesy a může nepochlubit idylickou a téměř netknutou přírodou. Pobřeží je velmi členité, lemované řadou pobřežních zátok s krásnými písečnými plážemi. Každoročně sem za sluncem a průzračně čistou vodou Jaderského moře přijíždí více a více turistů. Jelikož na ostrově nejezdí automobily, užijete si zde klidnou a odpočinkovou dovolenou. Ostrov si oblíbili také jachtaři, kteří oceňují zdejší přístav situovaný v chráněném zálivu Luka Zlarin.

Přístav se nachází u jediné ostrovní osady, která nese stejné jméno jako ostrov, tedy Zlarin. Vesnička ukrývá několik zajímavých památek. Nejstarší historickou pamětihodností je gotický kostel Panny Marie vystavěný v 15. století. K dalším ceněným světským stavbám patří kostel Naší Panny z Rašelju z 15. století, kaple sv. Rocha a kaple sv. Šimona pocházející ze 17. století. V několika místních restauracích můžete ochutnat tradiční dalmatské speciality. Ostrov má dobré lodní spojení se Šibenikem, ostrovem Prvič nebo městečkem Vodice.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA