Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Betina

Betina - informace o letovisku

Betina je turistická osada a přístav ležící na severovýchodním břehu ostrova Murter, který se nachází v severní Dalmácii a je největším ostrovem šibenického souostroví. Letovisko je vzdáleno asi 30 km od města Šibenik a jen 6 km od ostrovní osady Tisno, která je s pevninou spojena mostem.

Betina je považována za jednu z nejkrásnějších osad na Jadranu především díky svému umístění a zachovalé architektuře. Historická část Betiny je vystavěná na východních svazích mysu Artič, který je situován na severní bráně Murterského průlivu. V průběhu času se městečko rozrůstalo až k zátoce Zdrače, kde se téměř spojilo s Murterem. Dnes už hranice mezi těmito městy není příliš zřetelná.

V zátoce Zdrače se nachází marina Betina určená pro plachetnice, jachty a další menší lodě. Současně v něm může kotvit na moři až 200 plavidel a na souši může být umístěno 80 lodí. Pokud preferujete na své dovolené plavbu lodí, pak je středisko Betina správnou volbou. Můžete vyplout na vlastní nebo pronajaté lodi a prozkoumávat příjemné zátoky ostrova Murter nebo uspořádat výpravy na sousední ostrůvky.

Městská oblázková pláž v Betině se nachází v zátoce Zadrače a v sousední zátoce Hramina je situována další pláž. Západní pobřeží ostrova ve svých zátokách nabízí nejhezčí koupání. Nejznámější pláž se nachází v poměrně rozlehlé písečné zátoce Slanica. Vzhledem ke své oblíbenosti je značně vytížená, ale má výhodu pozvolného klesání a stínu, který poskytuje okolní borový les. V blízkém okolí se nachází celá řada menších ostrůvků, u kterých je koupání velmi příjemné.

V místě jsou i dobré podmínky pro provozování vodních sportů – hlavně sportovního rybolovu a jachtingu, protože tu je marina i loděnice. Ubytovací služby najdou návštěvníci v soukromí i v blízkých kempech.

První zmínky o osadě Betina se datují z 16. století, kdy se zde začali usazovat uprchlíci z území dobytých Turky. Památek je poskrovnu, ale za zmínku jistě stojí zdejší farní kostel sv. Františka založený v roce 1736 v barokním slohu, který je dílem mistra stavitele Ivana Skoka z Šibeniku. V průběhu dalších let byl kostel ještě několikrát rozšiřován. Hustá síť malých uliček vede od kostela k starému městskému jádru. V blízkém okolí se nachází kopec Gradina, na jehož vrcholku stojí středověký mariánský kostelík.

Betina má své jméno mezi staviteli lodí ze dřeva, kterým se říká „katafaty“. První zdejší loděnice byla založena v roce 1848 a na tehdejší dobu ve velmi moderním duchu. Dnes už tradice stavění lodí ze dřeva bohužel zaniká a ustupuje před rychlou stavbou lodí ze syntetických materiálů.

Obyvatelé osady se tradičně živí pěstováním vína, oliv a rybářstvím. Milovníci pochoutek velmi dobře znají místní vyhlášené restaurace, kde připravují vynikající rybí speciality i tradiční jídla. V letovisku mají návštěvníci k dispozici vše, co je potřebné k prožití příjemně poklidné dovolené. Mezi plachtaři, navigátory a milovníky přírody má osada Betina dobrou pověst, protože se odtud obvykle vyjíždí na prohlídku souostroví NP Kornati.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA