Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Murter

Murter - informace o letovisku

Hlavním městem a správním střediskem ostrova Murter je stejnojmenný Murter, který oplývá bohatou historií. Tato původně rybářská osada je dnes turisticky velmi oblíbeným rekreačním střediskem, kde je možné zažít spoustu zábavy, relaxace a odpočinout si od starostí všedních dní. Murter leží na severozápadním pobřeží ostrova a žije v něm okolo 2 tisíc obyvatel.

Murter je centrem cestovního ruchu na ostrově, nachází se zde sídlo recepce Národního parku Kornati a také řada cestovních kanceláří, jež do tohoto parku organizují výlety. Kromě cestovního ruchu se však místní obyvatelé věnují také zemědělství, Murter totiž leží v blízkosti úrodné krajiny, kde se pěstuje vinná réva a ovoce. Mnoho lidí se zabývá také pastevectvím, rozšířený je chov ovcí. Ty se na léto vyvážejí na pastvu na nedaleké Kornatské ostrovy a na zimu se zase přivážejí zpět na Murter. Největší pozemky určené pro pastvu mají na Kornatech obyvatelé sousední obce Betina. V murterských přístavech se ještě dodržuje tradice výroby dřevěných lodí.

Město Murter je vyhledávaným centrem rekreace, nabízí totiž velké množství ubytovacích zařízení, restaurace vyhlášené rybími specialitami, kavárny, bary i zábavní centra. Na své si zde však přijdou i milovníci historie, kteří budou okouzleni dlážděnými uličkami a jednoduchými starými rybářskými domky v historickém centru Stari Murter. Romantickou atmosféru dotvářejí ještě staré domky, jejichž zdi jsou porostlé bujnou vegetací. Nejvýznamnější památkou je kostel sv. Michala založený v 17. století, který ukrývá několik cenných předmětů. Na faře je uložena malá sbírka artefaktů. Na kopci za městem se tyčí ještě kostel sv. Rok postavený v roce 1760.

Atraktivní zátoka Hramina v blízkosti města ukrývá marinu se 400 kotvišti v moři a 250 na souši a také pozůstatky římského sídla Collentum. Po celý rok je zátoka plná turistických jachet i rybářských lodí, najít na ní volné místo tak bývá mnohdy obtížné. Turisty hojně vyhledávaný je také asi kilometr vzdálený malý záliv Slanica lemovaný borovicovým lesem a především krásnou písečnou pláží. Zajímavostí je, že prvními návštěvníky této zátoky byli v 30. letech minulého století Češi, kteří zde také vybudovali první rekreační zařízení s názvem Česká vila. I když prošla nejrůznějšími stavebními úpravami, stojí zde dodnes. Na mysu Gradina si můžete prohlédnout starochorvatské hroby.

V okolí Murteru najdete řadu dalších větších či menších pláží, většinou již však oblázkových. Všechny mají pozvolný vstup do moře a jsou tak ideální pro dovádění malých dětí a pro neplavce. Koupání v teplém a průzračném moři je skvělou relaxací. Vyzkoušet však můžete řadu vodních sportů, jako je plachtění, windsurfing a potápění. Pokud patříte mezi milovníky rybaření, můžete se zúčastnit rybářských závodů, které zde mají mnohaletou tradici.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA