Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rab

Rab - informace o letovisku

Největším a nejvýznamnějším centrem ostrova Rab je stejnojmenné město a oblíbené letovisko Rab rozkládající se na západním pobřeží. Stará část města se rozkládá na malém poloostrově a je obklopena mohutnými městskými hradbami z 12. a 13. století. Rab se pyšní bohatou minulostí, což se odráží na místních památkách.

Původně byl Rab římským městem s názvem Felix Arba a stejně jako v dalších římských městech byly i zde vystavěny četné chrámy, náměstí, akvadukty, divadla i veřejné lázně.  V době benátské nadvlády však město postihly četné morové epidemie a téměř úplně jej vylidnily. Právě během vlády Benátčanů získal Rab svou architektonickou podobu a z té doby pochází i většina dochovaných památek.

Nejdominantnějším prvkem Rabu jsou čtyři zvonice, které mu propůjčují vzhled čtyřstěžňové lodě. Nejstarší částí města je čtvrť Kaldanac, kterou najdete jihovýchodní části poloostrova. Zde stojí ženský klášter s kostelem sv. Antonína opata z poloviny 16. století a také románská katedrála Nanebevzetí Panny Marie, která je považována za nejvýznamnější památku celého Rabu. Tato trojlodní bazilika byla vystavěna ve 12. století a v současnosti patří k nejhodnotnějším románským stavbám na celém Jadranu. Vysvětil ji papež Alexandr III. v roce 1177. Pyšní se renesančním portálem s lunetou, v níž je k vidění pozdně gotická „Pieta“ Petra Trogiranina z 15. století. Za prohlídku rozhodně stojí také interiér svatostánku, kde nad hlavním oltářem visí obraz, který ve 14. století namaloval Paolo Veneziano.

V sousedství katedrály se tyčí 23 metrů vysoká zvonice postavená na přelomu 12. a 13. století v románsko-gotickém slohu. Má několik pater s řadou oken, což působí velmi vzdušným dojmem. Mnoho lidí ji označuje za jednu z nejkrásnějších zvonic v celém Chorvatsku. Nábřeží zdobí kostel sv. Ondřeje, jehož věž pocházející z roku 1181 je nejstarší ve městě. Ke kostelu přiléhá benediktinský klášter z roku 1020. Na nedalekém náměstí Svobody najdete další církevní památku – kostel sv. Justiny. V něm si můžete prohlédnout Muzeum sakrálního umění vystavující řadu liturgických předmětů a relikvii hlavy sv. Kryštofa s korunou posázenou drahokamy. Svatý Kryštof byl patronem města Rab.

V novější části starého města zvané Varoš stojí kostel sv. Kříže z 16. století, v němž se často konají koncerty vážné hudby a ruiny kostela sv. Jana Evangelisty. Patronovi města je ve čtvrti Varoš zasvěcena kaple sv. Kryštofa. Nejzachovalejší renesanční budovou ve městě je palác Dominisů, v němž se narodil splitský arcibiskup de Dominis. Jeho sochu si můžete prohlédnout před kostelíkem sv. Antonína, v blízkosti kterého se nachází další zajímavá památka a tou je šlechtický palác Nimira z 15. století. V Rabu se nachází ještě několik dalších honosných paláců, při prohlídce starého města můžete narazit na palác Tudorinů, palác Crnotů, palác Cassio a další.

Významnou památkou je také městská lodžie z roku 1509, kterou zdobí renesanční sloupoví. Za ní pak stojí kaplička sv. Mikuláše a nalevo se tyčí Mořská brána ze 14. století, kterou se prochází na hlavní náměstí. Za prohlídku stojí také náměstí Municipium Arba připomínající antický původ města. Tomuto náměstí vévodí budova rektorského paláce postavená ve 13. století a později renesančně upravena. Oblíbeným místem odpočinku od prohlídky památek je městský park Komrčar rozkládající se již za hradbami města. Zpestřením prohlídky města může být také výstup na horu Kamenjak zvedající se nad městem do výšky 410 metrů nad mořem. Naproti rabskému přístavu vznikla moderní část města.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA