Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lokrum

Lokrum - informace o ostrově

Lokrum je ostrůvek ležící asi 700 metrů jihovýchodně od Dubrovníku. Jeho rozloha činí jen 0,8 km2. Jihozápadní pobřeží je strmé a nepřístupné, zato u severovýchodního mnohem nižšího pobřeží přistávají čluny s turisty. Lokrum je nejpěknější ze všech ostrovů v dubrovnickém souostroví. Téměř celý ostrůvek je porostlý stále zelenou středozemní florou – magnoliemi, rostlinami agave a palmami. Zvláště zde vynikají také halepské borovice a dub cesmínovitý.

Díky své výjimečné kráse se ostrov Lokrum stal zvláštní rezervací středomořského lesního rostlinstva. Přírodní rezervace byla vyhlášená na ochranu místních exotických druhů rostlin. Z původních místních lesů se sice zachovala už jen menší část, ale lesy nejsou jediným bohatstvím ostrova. V jižní části ostrůvku se nachází zajímavý přírodní úkaz – asi 10 metrů hluboké slané jezírko s názvem Mrtvé moře, které je pod zemí spojeno s mořem. Je to vyhledávané koupaliště a častý výletní cíl turistů.

K církevním památkám nejstaršího data náleží dnes už opuštěný benediktinský klášter, který byl založen v roce 1023. Benediktinské opatství ve 14. století podstoupilo úpravy a jeho prosperita vzrůstala až do roku 1667, kdy byl klášter těžce poškozen zemětřesením. Jeho mladší část sice zůstala stát, ale na místě starého kláštera vznikl roku 1859 letní novogotický palác patřící vévodovi Ferdinandovi Maxmiliánovi Habsburskému, který se ještě později stal mexickým císařem. V této části paláce je dnes sídlo Pamětního muzea Rudera Boškoviće – slavného dubrovnického vědce. V křížové chodbě kláštera se nachází Přírodovědecké muzeum a Biologický ústav spravující místní Botanickou zahradu s převážně subtropickými rostlinami.

Za zmínku stojí ještě další dva zdejší kostelíky – Navštívení Panny Marie a kaple svatého Blažeje – oba založené v 16. století. Nejvyššímu místu ostrova dominuje původně francouzská pevnost Fort Royal postavená v roce 1806 a v pozdějších letech přebudovaná Rakušany. Je odtud z výšky více než 90 metrů n. m. nádherný výhled na celý ostrov i blízký Dubrovník, a tak Lokrum přitahuje svou krásou davy turistů. K ruinám bývalé pevnosti vede značená stezka z malého přírodního přístaviště Portoč, které leží na východním pobřeží ostrova.

Stará pověst praví, že se na Lokrumu během velké mořské bouře v roce 1191 zachránil při návratu z křížové výpravy anglický král Richard Lví srdce. V největším nebezpečí bouře se prý král úpěnlivě modlil k Panně Marii a prosil o pomoc s tím, že bude-li zachráněn, postaví na její poctu v místě záchrany chrám. V té době zvažovali dubrovničtí městští otcové stavbu nové katedrály v Dubrovníku a ve slibu krále viděli skvělou příležitost, jak ušetřit peníze a přitom získat prostředky na výstavbu chrámu. Jejich diplomatické úsilí bylo korunováno úspěchem, když anglického krále přesvědčili, aby byla nová katedrála postavena v Dubrovníku nikoli na ostrově záchrany - Lokrumu.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA