Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mljet

Mljet - informace o ostrově

Ostrov Mljet je jedním z nejjižněji ležících chorvatských ostrovů. Rozkládá se na ploše 98 km2 a od sousedního poloostrova Pelješac jej dělí asi 9 kilometrů široký Mljetský průliv. Terén ostrova je značně hornatý, pobřeží členité a většinu jeho povrchu pokrývají lesy. Mljet se může pochlubit nádhernou přírodou, která okouzlí každého návštěvníka.

Pozůstatky nejstaršího osídlení najdete v severozápadní části Mljetu, kde byly objeveny hroby pocházející z ilyrské doby. V minulosti byl ostrov osídlen Římany, kteří jej nazývali Melita a později Benátčany, kteří si jej pojmenovali Meleda. Nakonec z těchto názvů vzniklo dnešní pojmenování Mljet. V římském období využívali ostrov bohatí Saloňané jako rekreační oblast, stavěli si zde honosné vily, ze kterých se podařilo dochovat jen torza. V roce 1151získali ostrov darem benediktini z italského Pulsana, kteří na něm založili klášter a o 200 let později předal bosenský bán Stipan ostrov Dubrovníku. V jeho područí zůstal až do roku 1815.

Dnešní obyvatelé jsou z větší části potomky přistěhovalců z Bosny či Hercegoviny, kteří sem původně přišli jen kvůli sezónním pracím. Jejich hlavním zdrojem obživy je stále zemědělství a rybolov. Řada místních obyvatel se však poslední dobou začala zaměřovat na rozvíjející se cestovní ruch a poskytuje pokoje ve svých domech jako ubytování turistům. Celkový počet obyvatel na Mljetu nepřesahuje 8 stovek. Zajímavými obyvateli ostrova jsou malé šelmy promyky, které zde byly vysazeny na počátku 20. století, aby vyhubily místní jedovaté hady.

Hornatému Mljetu dominuje krasové pohoří s nejvyšší horou Veli Grad dosahující nadmořské výšky 514 metrů. Ostrov vyniká krasovými útvary, nachází se zde četné propadliny a jeskyně. Asi 72% povrchu ostrova pokrývají lesy a tak je Mljet považován za nejzelenější ze všech dalmatských ostrovů. Jeho porost tvoří převážně duby cesmínové a borovice halepská. Zejména kvůli ochraně tento lesních porostů byla v roce 1960 západní část ostrova vyhlášena národním parkem. Národní park Mljet s rozlohou 30 km2 dnes ochraňuje nejen lesy, ale také geologické zvláštnosti, bohatou flóru a faunu této části ostrova. Díky teplým létům a mírným zimám se zde setkáte také s bujnou středomořskou vegetací a pestrobarevnou květenou.

Zajímavostí východní části ostrova jsou dvě jezera, která jsou však ve skutečnosti mořskými lagunami. Jde o Velké a Malé jezero, které vznikly zatopením hlubokých krasových údolí. Mořská voda do nich vtéká úzkými průlivy, v nichž během přílivu a odlivu vzniká silné proudění, kterého v minulosti využívalo několik mlýnů. Velké jezero se rozkládá na ploše 1, 45 km2 a dosahuje hloubky 45 metrů, zatímco Malé jezero leží na území o rozloze 0, 24 km2 a je hluboké cca 30 metrů.

Mljet protíná jediná větší silnice, která neustále stoupá a klesá a dává tak možnost nahlédnout do hlubokých údolí nebo nepřístupných zátok lemovaných krásnými plážemi. Právě pláže na ostrově jsou velkým turistickým lákadlem, stejně tak jako božský klid, který zde panuje. Jelikož ostrov leží na samotném jihu Dalmácie, zůstává trochu stranou od masového turismu a vymožeností moderní civilizace. Na pobřeží se nachází malé rybářské vesničky, v nichž bydlí zemědělci a rybáři a které jsou půvabnými oázami klidu. V  okolí ostrova je rozeseto několik neobydlených ostrůvků, které jsou rájem pro milovníky robinzonského pojetí dovolené. Ve vodách u ostrova Mljet žijí desítky druhů ryb, ale také ohrožený tuleň středomořský, který je v těchto vodách chráněný.

Mljet - zelený ostrov

Mljet - zelený ostrov

Až na samotném jihu Chorvatska, v jižní Dalmácii, se daleko od všeho shonu a masového turismu nachází osmý největší ostrov Jaderského moře – ostrov Mljet. Jeho nedotčená příroda, mírné klima, klid a zejména čisté moře však lákají stále vzrůstající počet návštěvníků.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA