Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Šipan

Šipan - informace o ostrově

Šipan je největším ostrovem Elafitského souostroví, který je od pevniny oddělen Koločepským průlivem a od sousedního Lopudu Lopudskou úžinou. Stejně jako ostatní Elafitské ostrovy patřil od 11. století k Dubrovnické republice.

Na ostrově Šipan s rozlohou asi 15,5 km2 leží dvě přístavní městečka – Šipanska Luka a Sudurad, jejichž návštěva potěší příznivce historie, neboť se tu nacházejí nejvýznamnější památky ostrova. Obě přímořská městečka spojuje asfaltová cesta. V Šipanske Luce najdou předrománský kostel sv. Michala a zříceniny benediktinského kláštera. V obci Sudjuradj objeví pevnost a pozůstatky biskupského paláce. Také tu byla nedávno dokončena rekonstrukce rozsáhlého komplexu renesančního letního sídla rodiny Stepovič-Skočibuhů. Všechny historické památky pocházející hlavně z období renesance však potřebují důkladnou obnovu.

Ve vnitrozemí je situováno ještě několik menších osad – Fraiga, Odak, Sutulija a pár dalších, v nich se nachází několik kostelů, které zasluhují pozornost. Například na kopci Velji vrh leží ruiny kostela sv. Petra založeného v 11. století. V osadě Pakljena se nachází někdejší benediktinské opatství, jehož součástí je předrománský kostelík sv. Michala, který byl postaven taktéž v 11. století.

Kouzlo a přitažlivost ostrova Šipan objevují turisté teprve v poslední době. Zajímavá lokalita nabízí svým hostům klid, historické památky a zejména velmi dobré podmínky pro vodní sporty. Jachtaře láká především Šipanska Luka, ale sjíždějí se sem také sportovní rybáři. V okolních vodách ostrova Šipan se totiž vyskytuje hojnost ryb a langust. Kolem dokola ostrov lemují krasové vyvýšeniny, mezi nimiž se ukrývají úrodná pole, na kterých se pěstuje vinná réva, jižní ovoce a olivový olej, který je spolu s lopudským pokládán za nejkvalitnější v přímoří.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA