Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Koločep

Koločep - informace o ostrově

Ostrov Koločep patří do skupiny Elafitských ostrovů, které se rozkládají severně od Dubrovníku. Ze všech ostrovů je nejblíže k Dubrovníku právě Koločep, a proto je už od 16. století oblíbeným letním útočištěm jeho obyvatel. Od Dubrovníku jej odděluje úžina Velika vrata, od pevniny je oddělen Koločepským průlivem a od ostrova Lopudu jej dělí Lopudska vrata.

Malý ostrov pokrývá bujná přímořská vegetace a subtropický podrost. Na západním pobřeží se rozkládá úrodné údolí, kde se pěstuje vinná réva, mandlovníky, olivovníky apod. Na ostrůvku panuje velmi mírné podnebí, protože má chráněnou polohu, nemá však vlastní vodní zdroje.

Stále hojně používaný název ostrova je Kalamota. Už od 11. století byl ostrov součástí Dubrovnické republiky. Po loupežných nájezdech arabských pirátů kolem roku 1571 byly na nejvýznamnějších strategických místech vybudovány obranné věže, které jsou známé jako torety.

K hlavním ekonomickým aktivitám na ostrově patří zejména zemědělství, pěstování vinné révy a oliv, rybolov a v neposlední řadě cestovní ruch. V dřívějších dobách bývala stěžejním odvětvím mořeplavba, stavba lodí a také lov korálů včetně jejich zpracování. Na území celého Středomoří byli proslulí svou dovedností místní lovci korálů. Zdroj této obživy však skončil vyhubením korálových kolonií.

Na území Koločepu se nejezdí autem, návštěvníci se všude dostanou pěšky nebo na kole. Fungují zde půjčovny kol, člunů i mořských kajaků. Ostrůvek má neobyčejně dobré podmínky pro vodní sporty jako je potápění, windsurfing, jachting a podmořský rybolov. Ubytování lze sehnat jak v hotelu, tak v soukromí.

Na Koločepu se dá najít k příjemnému koupání množství skrytých a mnohdy velmi pěkných míst. Až za hotelový komplex se táhne v široké zátoce pěkná písčitá pláž. Zátoka Mošus situovaná jihovýchodně od osady Donje Čelo poskytuje dobré zázemí a koupání naturistům.

Na ostrůvku jsou jen dvě malé obce – Gornje a Donje Čelo. Směrem k obci Gornje Čelo stojí obranná věž pocházející z 16. století. Nachází se zde také románský kostelík sv. Antonína založený ve 12. století. Uvnitř kostela se ukrývá cenný křídlový oltář z roku 1434.

V obci Donje Čelo je přístav a hezký park se subtropickými rostlinami. Nacházejí se tu pozůstatky antických zdí. Místní kostel Matky boží pochází už z 13. století a v 15. století získal při přestavbě svou současnou gotickou podobu. V nedaleké zátoce Raci stojí dosud zachovalý kostelík sv. Antonína Paduánského, který byl založen zřejmě v 11. nebo v 12. století.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA