Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lastovo

Lastovo - informace o ostrově

Lastovo je nejjižněji položený dalmatský ostrov v Jaderském moři. Kopcovitý ostrov ve skupině ostrovů jižní Dalmácie je obklopený asi 40 dalšími kamenitými ostrůvky. Jeho nejvyšším bodem je vrch Hum (415 m n. m.). Ostrov je dlouhý 9 km a široký asi 6 km a s výjimkou zátoky nedaleko města Lastovo se vyznačuje skalnatým pobřežím. Pobřeží ostrova je převážně strmé a okolní moře hluboké. Ostrov je poměrně vzdálený od pevniny a rozkládá se na ploše asi 50 km2.

Největšími letovisky na tomto poklidném a tichém ostrově s nedotčenou přírodou a čistým mořem jsou Ubli s hlavním ostrovním přístavem a městečko Lastovo známé svými zvláštními komíny starými téměř čtyři sta let. Domy zdobí bizarní válcovité komíny, které nikde jinde v Dalmácii nejsou zastoupeny v tak hojném počtu jako právě na Lastovu. Zajímavostí je, že si je místní turistické informační centrum vybralo do svého znaku. Zachovalo se tu také několik renesančních domů s vysokou prostornou terasou na průčelí, která jsou lastovské domy tolik typická. Lastovo je vhodná destinace nejen pro příznivce jachtingu a rybaření, ale také pro vyznavače dobrého jídla a znamenitého vína Lastovska Maraština. Věhlasné víno je mírně nahořklé, suché, má zlatožlutou barvu a typickou vůni.

K zakotvení lodi si zde jachtaři mohou najít skryté zátoky. Potápěčům se tu nabízí možnost odhalit krásy zdejších podmořských jeskyní a pestrého světa rostlin i živočichů. Lastovo má dvě hluboké zátoky. V jižní části ostrova se nachází Skrivena luka (Skrytý přístav), která patří k nejhezčím zátokám na Lastovu. Druhá kouzelná zátoka je tvořena zálivy Velo jezero a Malo jezero, které jsou spojeny úzkým průlivem. Většinu jeho povrchu tvoří dolomitová údolí, která se rozkládají mezi vápencovými kopci, a obsahují převážně vrstvy červené půdy a křemenného písku. Údolí lemují vápencové svahy bohaté na jeskyně.

Úzký pobřežní pás je sice skalnatý, ale ostrov jinak pokrývá bujná vegetace. Přestože má ostrov většinou hornatý terén, daří se tu na terasových svazích vinné révě, olivám a ovoci. Panuje zde totiž charakteristické středozemní klima s mírnými, vlhkými větry a teplým, dlouhým a suchým létem. Na ostrově neteče povrchová voda a pitnou vodu nabízí jen plošina Prgovo.

Historické prameny zmiňují ostrov jako řeckou kolonii zvanou Ladesta. Na konci 3. století před n. l. okupovali ostrov Římané a dali mu jméno Augusta Insula – Císařský ostrov. Přítomnost Římanů na ostrově nezapřou ruiny venkovských vil a dalších starých objektů, které jsou zachovány díky tomu, že zde ještě nebyl ve velké míře rozvinut turistický ruch. Stopy po období dubrovnické nadvlády z let 1252 až 1808 jsou do dnešních dnů vidět v horním městě a na pevnosti. Tu zde v roce 1819 vybudovali Francouzi na místě původního hradu, který byl zcela zničen roku 1606.

Ostrov představoval pro všechny své majitele a vládce významné strategické místo, přestože nebyl nikdy výrazně silně opevněn. Donedávna tak bylo Lastovo vojenskou základnou nepřístupnou veřejnosti. Téměř padesát let byl ostrov doménou jugoslávské námořní flotily, pro cizince zcela uzavřen. Teprve koncem minulého století ho znovu objevili potápěči, jachtaři a rybáři.

Na ostrově se těší velké oblibě církevní slavnosti, které se slaví tradičními tanci za doprovodu starobylých hudebních nástrojů. Starousedlíci si u příležitosti těchto svátků neopomenou obléknout tradiční kroje v pestrých barvách.

Ostrov Lastovo obklopuje řada ostrůvků a útesů. S okolními ostrovy i s pevninou ho spojuje trajektová linka Uble – Vela Luka – Hvar – Split. Sousední menší ostrov Preřba spojuje s ostrovem Lastovo most v osadě Pasadur na pobřeží Lastova. Západně od Prežby leží ostrůvky Mrčara a Kopiste s širokou zátokou na severozápadní straně.

Lastovské souostroví složené ze čtyřiceti šesti ostrůvků a mořských útesů je věhlasnou oblastí na Jadranu zásluhou bohatství ryb vyskytujících se v okolí souostroví i ostrova Lastovo. Chorvatská vláda prohlásila tento ostrov včetně přilehlých ostrůvků za chráněnou krajinnou oblast. Ostrov je jedním z deseti středomořských ostrovů, které figurují na seznamu Světového fondu na ochranu přírody (World wildlife fund).

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA