Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Korčula

Korčula - informace o letovisku

Na poloostrově obehnaném mohutnými hradbami se rozkládá hlavní město ostrova Korčula, které nese stejné jméno jako ostrov samotný. Přístavní město Korčula je nejen oblíbeným turistickým letoviskem, ale také hojně navštěvovaným výletním cílem, který nabízí poznání řady historických a kulturních památek.

Starou část města, jež se rozkládá na severovýchodním pobřeží ostrova, založil podle pověsti trojský hrdina Antenor. Toto místo bylo vybráno ze strategického hlediska, byla zde totiž možná kontrola lodí plujících podél pobřeží. Proto zde bylo vystavěno také opevněné sídlo, jehož majitelé se v průběhu dějin neustále střídali. Dnešní podoba pochází z 13. století, ale svého vrcholu dosáhlo sídlo až ve století šestnáctém. V té době zde žilo okolo 6 tisíc obyvatel. Mohutné hradby, které se podařilo dochovat dodnes, zajišťovaly městu ochranu. V roce 1420 nechali Benátčané k hradbám přistavět věže a bašty.

Mimo mohutné hradby se začala Korčula rozvíjet až v 17. století. Západní část města zvaná Sveti Nikola a jihovýchodní část s názvem Borak se začaly budovat až v 19. století. V meziválečném období, v letech 1921 – 1944 vyrostly východně a západně od města první vily a hotely.

Do historického jádra Korčuly se vchází Pevninskou branou s věží Revelin z roku 1499. K bráně se dostanete po novobarokním schodišti pocházejícím z počátku 20. století. Z věže se naskýtá nádherný výhled na město. Od brány se na obě strany táhnou hradby zakončené baštami – vlevo stojí Velká rektorská věž, vpravo bašta Všech svatých. Jakmile projdete branou, otevře se před vámi náměstí Trg Antuna i Stjepana Radića s renesanční budovou radnice a bývalým rektorským palácem. Nedaleko radnice se nachází kaple Panny Marie Sněžné z roku 1571, která je upomínkou vítězství obyvatel města nad obávanými piráty. Na protější straně náměstí se tyčí kostelík sv. Michala pocházející z počátku 15. století.

Krátkou odbočkou se z náměstí dostanete až k baště Všech svatých, vedle níž stojí barokní kostel Všech svatých. Ten je unikátní svým krásným malovaným stropem a křídlovým oltářem z roku 1439. V sousedství bylo otevřeno zajímavé Muzeum ikon, kde je možné si prohlédnout sbírku ikon byzantského typu a dalších církevních předmětů, z nichž mnohé pocházejí z Kréty.

Středem města prochází hlavní ulice Korčulanska statuta 1214, která vyúsťuje u nejvýznamnější a nejkrásnější městské stavby, kterou je bezpochyby katedrála sv. Marka. Svatostánek stojí na stejnojmenném náměstí, na nejvyšším bodě poloostrova. Základní kámen této trojlodní baziliky byl položen v roce 1420. Původně měla tedy gotický sloh, ale jelikož byla dokončena až o sto let později, nakonec získala podobu goticko-renesanční. Katedrála byla postavena ze světlého kamene medové barvy a na její fasádě je patrná zručnost korčulských kameníků a sochařů. Nalevo od katedrály stojí impozantní zvonice dokončená koncem 15. století.

Interiér stavby ukrývá řadu ceněných uměleckých děl. Zajímavá je například kropenka na svěcenou vodu z 15. století, křtitelnice ze 17. století či náhrobek biskupa Tomy Malumbry. Tím nejcennějším uměleckým dílem je však Tintorettův obraz „Svatý Marek se svatým Bartolomějem a Jeronýmem“. Za povšimnutí stojí také socha sv. Blažeje od známého chorvatského sochaře Ivana Meštroviće. Gotický portál u vchodu do sakristie zdobí postava archanděla Michala, který probodává mečem satana. Součástí katedrály sv. Michala je i kaple sv. Rocha, která sem byla přistavěna po morové epidemii.

V sousedství katedrály se nachází bývalý biskupský palác, na němž je patrná směsice gotiky, renesance i baroka. V současnosti obývá jeho prostory Církevní muzeum se sbírkami ikon, rouch a mincí a také Opatská klenotnice opatrující liturgické a další předměty pocházející ze zrušených korčulských klášterů. Za návštěvu stojí také palác Gabriellisů z 16. století, v němž dnes sídlí Městské muzeum vystavující předměty související s námořní historií ostrova. Vlevo od paláce stojí jednoduchý, ale pěkný kostel Matky boží, na opačné straně pak pozdně gotický palác Arneri. Nejstarší stavbou ve městě je kostelík sv. Petra ze 14. století, který má dnes renesanční podobu.

Město Korčula se proslavilo také jako rodiště známého cestovatele Marca Pola, jehož rodný dům je jednou z velikých atrakcí. Uvnitř je k vidění malá výstava seznamující návštěvníky se životem tohoto známého cestovatele. Příjemnou promenádou, která obchází staré město, se pak můžete vydat až k baště Zakerjan a Kanavelić. U přístavu se nachází lodžie a také pozůstatky Mořské brány. Na kopci nad městem byla v roce 1813 Angličany vystavěna pevnost sv. Blažeje, jež byla dříve nazývaná Fort Wellington.

Ale Korčula, to nejsou jen památky, okolí města poskytuje dobré podmínky pro vodní sporty, jako je třeba jachting, windsurfing, potápění a podmořský rybolov. V letním období se zde koná i několik závodů plachetnic. Přímo uprostřed Korčuly je navíc městské koupaliště, kde je k dispozici umělá oblázková pláž. Přírodní pláže v okolí jsou spíše skalnaté, místy doplněné betonovými plochami, proto se řada návštěvníků jezdí koupat na nedaleké ostrůvky Vrnik, Stupa nebo Badija. Korčula se může pochlubit také několika lidovými slavnostmi, které zde každoročně probíhají. K těm nejznámějším patří rytířské slavnosti Moreška a Kumpanija zasvěcená patronce města, sv. Vincencii.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA