Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lumbarda

Lumbarda - informace o letovisku

Lumbarda je rybářská a zemědělská obec na ostrově Korčula, která byla údajně založena Řeky z Visu. Starobylá vesnička leží jihovýchodně od města Korčula, mezi zátokami Bili žal na východě a Prvi žal na západě, přičemž na západní straně se ve svahu nad mořem rozkládá starobylá část obce. Z řecké epochy uchovává několik nápisů z těchto míst Archeologické muzeum v Záhřebu. Římané dali vesničce jméno Eraclea.

Městečko Lumbarda je zásluhou své výstavby ve venkovském stylu jakýmsi muzeem dalmatské renesančně-gotické architektury. O živé minulosti osady svědčí bohatá archeologická naleziště. Rybářská obec je také střediskem kameníkem a sochařů.

Někdy kolem 16. století se Lumbarda stala významným rekreačním místem šlechty z Korčuly. Bohatí obyvatelé Korčuly – vlastníci pozemků stavěli na vybraných místech opevněná letní sídla. Honosné stavby, které mají podobu zajímavých letohrádků nazývaných také kaštely, jsou pěkným dokladem goticko-renesanční architektury této části Středomoří. Dodnes jsou některá sídla dobře zachovalá a obydlená jako například tvrz Nobilo nebo Milina.

V historickém jádře městečka stojí kostel sv. Petra. Zajímavou církevní památkou jsou zachovalé ruiny kostela sv. Jana na nedalekém pohorku Koludrt. V jeho těsné blízkosti byla nalezena jedna z vůbec nejstarších písemných památek v Chorvatsku. Je jím kámen s řeckým nápisem ze 4. století, který znázorňuje tzv. „pséfizma“, což je zápis o rozdělení půdy mezi nové osadníky.

Blízké pláže jsou příjemnými oázami klidu. Za pozornost určitě stojí pláže v mělké zátoce Pržina, které se rozkládají na jihovýchod od Lumbardy. Ubytovací služby se nabízejí v několika hotelech a kempech, případně v soukromých penzionech. Chcete-li si zde užít dovolenou v klidu bez rušivých vlivů, je nejlepším řešením pronajmout si zde domek. Nachází se tu i menší marina, a tak jsou zde dobré podmínky pro všechny vodní sporty jako je windsurfing, jachting, potápění a podmořský rybolov.

Místní písčitá půda je skvělým místem pro vinohrady. Na červených píscích Lumbardského polje se pěstuje pověstná vinná réva, z níž se vyrábí neméně věhlasné vynikající víno Maraština, Pošip a výborné bílé víno Grk, což je pýcha celého ostrova.

Městečko má starou kamenickou tradici. Na blízkém ostrůvku Vrnik se nacházejí největší ostrovní kamenolomy. Své rodiště tu mělo několik významných současných chorvatských umělců, sochařů a malířů, z nichž nejvýznamnější je Frano Kršinič (1897 – 1981). Je autorem bronzového památníku Padlým za 2. světové války v centru města a bronzový reliéf Rybáři, který se nachází na průčelí budovy hotelu. Nedaleko se nachází ateliér a sbírka místního sochaře-amatéra Ivana Kneza s jeho pracemi vyvedenými v kameni a dřevu. Místní zajímavostí je kulturně umělecký soubor Ivo Lozica, který se věnuje především folklórní hudbě a zpěvu.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA