Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Blato

Blato - informace o letovisku

Blato bylo v minulosti nejen největším, ale také nejbohatším městem na ostrově Korčula. Do současné doby je hlavním zdrojem obživy místních obyvatel pěstování vinné révy a jižních plodin. Po 2. světové válce však byly vinice zničeny révokazem a značná část starousedlíků se musela odstěhovat.

Vnitrozemské město bylo vybudováno ve tvaru amfiteátru na kopcích uprostřed menšího údolí. Údolím se táhne lipová alej s názvem Zlinja, kolem níž jsou situovány novější veřejné budovy jako například škola a hotel, obchody a banky apod.

Zdaleka viditelnou výškovou dominantou městečka je zvonice o pěti patrech. Milovníci historie se mohou těšit na zhlédnutí barokní lodžie pocházející z doby kolem roku 1700, která stojí na centrálním náměstí nebo na renesančně-barokní zámek Arneriů, kde má sídlo Vlastivědné muzeum s expozicí přibližující zdejší dějiny. V muzeu se nachází sbírka umění, klenotů, dokumentů a dalších archeologických nálezů spojených s minulostí Blata.

Církevní památky tu zastupuje třílodní župní kostel Všech svatých, který pochází ze středověku přibližně z 14. století. Kostel stojící na větším dlážděném náměstí ve starém centru byl barokně upraven a rozšířen v 17. století a vyniká bohatým interiérem. Hlavní oltář zdobí vzácné obrazy Panny Marie se svatými z roku 1540 od benátského umělce Girolama Da Santa Crocea.  Vedle oltáře stojí cenná pozdně renesanční vyřezávaná chórová sedadla, a v severní lodi skvostně vyřezávaný velký rám oltářního obrazu z pozdního 16. století. K jižní lodi byla v 18. století přidána kaple sv. Vincencie – mučednice, s bohatě zdobeným mramorovým oltářem. Kostelní kaple ukrývá ostatky sv. Vincencie – patronky města. V bezprostředním okolí se nachází celá řada menších kostelů a kaplí. K nejstarším patří starokřesťanská kaple sv. Kosmy a Damiána z 6. století, dále sv. Marie v poli, sv. Martina aj.

Velmi aktivní je místní rytířské sdružení Kumpanija, které se vyjma šermířských her stejného jména věnuje folklóru, písním, tancům apod. Neméně aktivní je umělecký spolek Petar Milat, který se taktéž věnuje hudbě a folklóru. Slavnost Kumpanija, která se pořádá v Blatě, je zasvěcena právě patronce města, sv. Vincencii a uctívá se zpěvem a hudbou. Kumpanija, kdy se na konci bitvy za doprovodu dud a bubnů objeví dívky v pestrých krojích, se odehrává před kostelem každoročně 28. dubna. V jiných městech ostrova se festival Kumpanija slaví také, ale v jinou dobu.

Od Blata měrem k severnímu pobřeží se přijíždí do většího přístavu Prigradice, kde se mimo hotelu a malých penzionů přímo u moře, nachází příjemné pláže lákající k lenošení na slunci a koupání v čistém moři.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA