Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žrnovo

Žrnovo - informace o letovisku

Žrnovo je starobylá vesnička ležící na ostrově Korčula, jejímž předchůdcem byla antická osada. Žrnovo je v písemných dokumentech zmiňováno už v dobách raného středověku. Vesnička je roztroušena po okolních kopcích a je tvořena několika osadami – Prvo Selo, Kampuš, Postrana a Brdo. Od města Korčula je obec vzdálena jen 4 kilometry.

Obyvatelé Žrnova se od nepaměti zabývali vinařstvím, pěstováním oliv a kamenictvím. V současnosti pracují mnozí na stavbách a věnují se službám v cestovním ruchu. V okolních blízkých zátokách na severním pobřeží – Žrnovska Banja, Medvidnjak a Vrbovica se nachází přímo u moře řada kempů a moderně zařízených penzionů rodinného typu.

Žrnovska Banja je menší turistické letovisko, které je situováno v zátoce stejného jména v severovýchodní části ostrova Korčula. Místo je známé mezi příznivci windsurfingu a je jednou z nejvyhledávanějších lokalit pro milovníky tohoto sportu po celém dalmatinském pobřeží.

Historické městečko je tvořeno starými kamennými domy s podloubími a dlážděnými dvory. Nachází se zde také několik letních sídel korčulských šlechticů. Například tvrz Baničevič známé šlechtické rodiny v Postrani je stále velmi dobře zachovalá. Průčelí domu zdobí deska s erbem s latinským nápisem o významném členu této rodiny – Jakovu, který byl známým evropským humanistou žijícím v 16. století.

Nejstarší církevní památkou obce je hřbitovní kostel sv. Víta, který byl založen někdy ve 13. století. Další pozoruhodný kostel sv. Martina stojí na návrší a pochází z roku 1329. V pozdějších letech byl svatostánek renesančně a barokně upraven. Za pozornost stojí i kostel sv. Rocha s kamennou terasou, který se nachází na svahu kopce v osadě Postrani. Už tradičně se před jeho budovou konají rytířské šermířské hry „moštra“. Jde o původní lidové hry s meči, které mají společný základ s tancem „kumpanija“.

V Žrnově mají rodiště mnozí současní chorvatští umělci, malíři a sochaři, z nichž nejznámější je velký chorvatský spisovatel Petar Šegedin. V místě působí umělecký spolek Mišnice, který se věnuje amatérsky folklóru a Bratska sloga se zabývá zejména místními tradicemi a folklórem.

V bezprostřední blízkosti Žrnova se nachází jedinečný přírodní úkaz v podobě labyrintu krasových tunelů, který tomuto místu zvýšil cestovní prestiž a turistický zájem.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA