Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dobrinj

Dobrinj - informace o letovisku

Dobrinj je nejstarší obydlené místo na ostrově Krk. Nachází se v jeho vnitrozemí v zalesněném terénu ve výšce asi 200 m n. m., severovýchodně od města Krku. Díky vysoké nadmořské výšce je odtud nádherný výhled nejen na okolní zátoky, ale také na pohoří Velebit, které se tyčí na protilehlé pevnině.

Od pradávna byl Dobrinj kulturním a historickým střediskem obce, k níž patří dalších 21 malebných osad. Panenská příroda a mírné podnebí těchto menších osad nabízejí příjemné možnosti odpočinku pro duši i tělo. Toto území náleží k jedné z nejzachovalejších oáz, ve které se nachází řada historických pamětihodností.

Pod názvem Dobrinj bylo místo známé už v roce 1100. Příznivci historie najdou v Dobrinji dvě zajímavé církevní památky. První z nich je kamenný gotický kostel sv. Štěpána s typickým podloubím, jehož založení se datuje do 12. století. Jeho součástí je kamenná zvonice vybudovaná v roce 1725, která ve výšce dvě stě metrů ční nad mořem a dominuje celé své farnosti. Ze zvonice je nádherná vyhlídka na část kvarnerského zálivu. Významnou cenností kostela je pozlacený relikviář sv. Voršily pocházející z 14. století. Dnešní vzhled kostela utváří gotický a barokní sloh. Druhou sakrální stavbou je kostel Nejsvětější Trojice pocházející z 15. století. Ze starých kamenných domů a úzkých uliček dýchá ticho času, který se právě zde zastavil.

Ve středověku byla Dobrinj významným centrem hlaholice. Ještě dnes tu existuje zvláštní škola, jejímž oborem je studium hlaholice a hlaholského písemnictví. Obyvatelé Dobrinje si stále uchovávají původní dialekt, kroje, zvyky a hlavně lidovou hudbu. Zdejší lidové tradice si tu po generace starousedlíci předávali a s láskou se starají o ně do dnešních dnů. Proto se tu s oblibou pořádají koncerty a národopisné přehlídky.

Pro tuto přímořskou část je typický starý lidový hudební nástroj, kterému se říká sopel. V Dobrinji se stále hře na tento dechový nástroj vyučuje. Ve městě se nachází také etnografické muzeum, které ochraňuje více než 1 200 exponátů se sakrálními a jinými historickými předměty, mezi nimiž nechybí sbírka zkamenělin ostrova Krku. Bohatou muzejní nabídku doplňuje několik galerií, v nichž jsou vystavena díla významných domácích i světových umělců.

V blízkém okolí Dobrinje se nachází velká zátoka Soline, v níž se v minulosti těžila sůl. Velké množství místních obyvatel bylo zde zaměstnáno a získávalo tak obživu. Dnes tu turisté navštěvují bahenní koupele.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA