Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jurandvor

Jurandvor - informace o letovisku

Obec Jurandvor se nachází severozápadně od Bašky na ostrově Krk. Právě zde byla v roce 1851 objevena tzv. Bašská deska. Je to vzácná památka historického významu, psaná hlaholicí, která je jednou z nejstarších v kameni vytesaných textů v chorvatském jazyce.

Je to nejcennější důkaz o původu, vlastním písemnictví a jazyku národa Chorvatů. Vzácná deska pochází z druhé poloviny 11. století z období vlády chorvatských panovníků. Zápis je datovaný kolem roku 1100 našeho letopočtu a Chorvaté jej považují za jakousi zakládací listinu jejich národa.

V Jurandvoru stojí benediktinský klášter, k němuž náleží také kostel sv. Lucie, který byl založen v 11. století. Interiér kostela ukrývá kopii této velmi vzácné památky – Bašské desky, jejíž originál je uložen Chorvatské akademii věd a umění v Záhřebu.

Jde vlastně o kamennou desku, do níž je v chorvatské hlaholici vytesán darovací zápis chorvatského krále Zvonimíra, který benediktinům v Jurandvoru daroval pozemek, na němž byl posléze postaven kostel sv. Lucie. Jméno dostala podle místa Baška, kde byla nalezena jako součást kostelní podlahy v benediktinském kostele sv. Lucie. Původně sloužila jako část oltářní přepážky mezi oltářem a prostorem pro obyčejný lid. Do kamene je vytesaná písmem přechodného typu z oblé na hranatou hlaholici a některými písmeny latinky.

V roce 2009 se v těchto místech konalo slavnostní otevření tzv. Bašské stezky hlaholice, která má souvislost s hlaholským písemnictvím. Stezka vede Bašským údolím v jižní části ostrova Krku. Trasa Baščanské stezky představuje putování jižní částí ostrova Krk přes osady Draga Baščansk, Jurandvor, Batomalj a Baška. Podél stezky jsou jednotlivá písmena hlaholice vytesána do kamenných sloupů na historicky významných místech. Myšlenka tohoto kulturního projektu vznikla v blízké Bašce coby kolébce chorvatského písemnictví. Na Bašskou stezku hlaholice finančně přispělo i naše hlavní město Praha.

Kromě této nejnovější naučné stezky nabízí tato oblast ještě další turistické trasy do okolních skalnatých končin a svahů. Zajímavostí je, že značení těchto stezek je stejné, jako u nás v Beskydech či Jeseníkách. Značení bylo totiž vytvořeno ve spolupráci s KČT, což dokládá oblíbenost zdejších míst u obyvatel z české kotliny.

Krásný rozhled na celý ostrov a jeho okolí poskytne turistům výstup na nejvyšší ostrovní vrchol Obzova.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA