Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ston

Ston - informace o letovisku

Ston je město a přístav, který se rozkládá v jižní části úžiny Pelješackého poloostrova, který spojuje poloostrov s pevninou. Přístav Ston je spojen s otevřeným mořem Stonským kanálem. Město Ston se pro zdejší mělké vody kdysi jmenovalo Stagnum. Saliny se zde nacházely už od éry Římanů, kteří na tomto místě založili castrum – opevněný vojenský tábor.

Historické město Ston proslulé svými hradbami a řadou kulturních památek, k nimž se řadí především stavba z doby Republiky Dubrovník, je jedním z nejmalebnějších opevněných míst na pobřeží Jaderského moře. Starobylé město bývalé Dubrovnické republiky je pověstné svým mohutným opevněním. Rozkvět dnešního města byl započat ve 14. století, kdy zde Dubrovničané zřídili rozlehlé saliny. Saliny zabývající se těžbou soli v oblasti Jadranu měl chránit mohutný systém opevnění.

Rozsáhlé opevnění se řadí k nejzajímavějším fortifikačním systémům na Jadranu, na jehož návrhu a výstavbě se podíleli nejlepší vojenští architekti té doby. Jeho základem jsou tři pevnosti propojené asi 5,5 km hradeb se 40 věžemi a sedmi pevnůstkami. Součástí pevnostního systému byly i sociální vymoženosti jako vodovod či kanalizace.

Do města šlo vstoupit jen dvěma branami. Město dostalo tvar pětiúhelníku a systém ulic byl rozčleněn do 15 pravidelných polí, přičemž v každém z nich stálo 10 domů. Mimo města s tímto urbanistickým celkem byl zde ještě vybudován velice pozoruhodný obranný systém mezi městy, Ston, Mali Ston a Veliki Kastel, který tvořila velká čtyřhranná pevnost chránící a bránící město.

Po mnoho let byl Ston považován za druhé nejdůležitější středisko hned za Dubrovníkem, a proto je jeho kulturní dědictví tak cenné. K významným církevním stavbám náleží goticko-renesanční sídlo dubrovnického místodržitele a renesanční Knížecí palác. Palác byl postaven v roce 1573 a patřil knížeti Sorkočeviči. Restaurován byl v 19. století. Za pozornost stojí také pozdně románský františkánský klášter, který byl založen v roce 1347. Na kopci Gradac stojí velmi vzácný předrománský kostel sv. Mihajla. Jeho interiér ukrývá cenné fresky z přelomu 11. a 12. století.

Ston je vyhledáván také jako rekreační místo, přestože koupání v okolních mělkých průlivech není příliš vhodné pro saliny a pěstírny ústřic. Jsou tu však velmi dobré podmínky k rybolovu a podvodnímu rybolovu. O kousek dále se však nachází jedna z nejpěknějších pláží Dubrovnické riviéry v zátoce Prapratna, kde je možné se v kempu ubytovat. Další ubytovací služby hotelového typu nebo ubytování v soukromí se nabízí ve Stonu i blízkém Malém stonu. Ke zdejšímu koloritu rozhodně patří mnoho hospůdek a konob, které nabízejí bohatý výběr plodů moře, zejména místních ústřic a ryb.

V blízkosti města leží u vesnice Česvinica jeskyně Gudnja. Jeskyně ukrývá bohaté archeologické naleziště z období neolitu. Nálezy nejstaršího data pocházejí ze 7. století př. n. l.

Příjezd do města po moři je poněkud obtížný, neboť plavební prostor je široký jen 25 metrů a hluboký pouze 2,5 metru. Přístaviště je otevřené jihovýchodním větrům. Přistání je možné v hloubce 4 metů nebo u malého přístavního mola.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA