Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Poloostrov Pelješac

Pelješac - informace o poloostrově

Pelješac je po Istrii druhým největším chorvatským poloostrovem, v délce 65 kilometrů vybíhá do Jaderského moře v oblasti Jižní Dalmácie. Jeho celková rozloha činí 350 km2 a jeho šířka se pohybuje v rozmezí 3 až 7 km. S pevninou je poloostrov spojen úzkou šíjí nedaleko městečka Ston.

Severní část poloostrova je poměrně dost zalesněna a vystavena chladným vnitrozemským větrům, zatímco jižní a jihozápadní část má teplejší a vlhčí podnebí. Horská úbočí a nížiny pokrývá úrodná půda, na níž se nachází vinice, olivové háje a ovocné sady. Však Pejlešac je známý svými kvalitními víny „dingač“ a „postup“, která se vyznačují vysokým obsahem alkoholu. Poloostrovem prochází horské pásmo s nejvyšší horou sv. Ilija – sv. Eliáše, jež dosahuje nadmořské výšky 961 metrů. Poloostrov Pelješac protíná tzv. Pelješacká transverzála navazující na Jadranskou magistrálu. Spojuje největší obce na poloostrově a slouží také turistům směřujícím na nedaleký ostrov Korčula.

Na Pelješaci žijí zajímavá zvířata, je však třeba podotknout, že nejsou původními druhy. Na počátku 19. století sem byli importováni šakali a poloostrov je tak dodnes jejich domovem a také jedinou lokalitou v Evropě, kde se s těmi psovitými šelmami můžete setkat. Za účelem vyhubení jedovatých hadů sem byly v minulosti vysazeny promyky mungo a tyto šelmičky, které jsou menší než zajíc, zde stále spokojeně žijí.

Co se týče lidí, tak prvními obyvateli ostrova byli Řekové, po nichž sem přišli Římané a nakonec se zde usadili Byzantinci. Od roku 1333 až do roku 1808 patřil celý poloostrov pod Dubrovnickou republiku. Již od 10. století na poloostrově docházelo k rozvoji mořeplavby, k největšímu rozkvětu této činnosti však došlo až ve století sedmnáctém. V té době na Pelješaci žili světově proslulí a velmi bohatí kapitáni a rejdaři, kteří zakládali po celém světě banky a obchodní společnosti. V období mezi lety 1865 až 1887 na poloostrově sídlila jedna z největších lodních společností s názvem „Associazione Marittima di Sabioncello“, jejímž majetkem bylo 33 lodí nesoucích biblická jména ze Starého zákona. Plachetnice této společnosti vyplouvaly na zaoceánské plavby až do severní Ameriky. Poté, co byl světový obchod přesunut mimo jadranskou oblast, pohasl význam Pelješace coby střediska mořeplavby.

Pelješac má nejen mnoho pozoruhodných historických památek, ale také řadu atraktivních letovisek a míst vhodných ke koupání. Zdejší letoviska se chlubí krásnými plážemi a azurově modrým mořem, které je vyhledáváno milovníky jachtingu, windsurfingu a spousty jiných vodních sportů. K nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším destinacím patří Orebić, Trstenik, Ston, Trpanj, Kućište či Viganj.

Pelješac – poloostrov s vinařskou tradicí

Pelješac – poloostrov s vinařskou tradicí

Chorvatsko je zemí plnou krásných přírodních scenérií a poloostrov Pelješac není v tomto směru výjimkou. Krásné čisté moře, bujná zeleň, nádherné pláže a nejvíce hodin slunečního svitu na celém Jadranu, to vše nabízí Pelješac, který je již po řadu let oblíbeným cílem turistů.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA