Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Orebič

Orebić - informace o letovisku

Na jihozápadním pobřeží poloostrova Pelješac leží město Orebić, které je od protějšího ostrova Korčula odděleno Pelješackým kanálem. Dopravu po kanále zajišťují pravidelné trajektové linky a Orebić se tak stal hlavním přístavištěm trajektů směřujících na Korčulu. Je však také atraktivním historickým městečkem plným zajímavých památek.

Orebić, který je největším městem poloostrova, se až do 16. století nazýval Trstenica. Později však byl přejmenován podle bakarské rodiny Orebićů, která si zde v roce 1516 nechala postavit kaštel. Orebić se v 18. a 19. století proslavil jako rodiště zdatných námořníků a obchodníků a stal se centrem mořeplavby a lodního stavitelství. Na odpočinek se zde usazovali vysloužilí kapitáni a rejdaři. Dodnes ve městě údajně žijí potomci Marca Pola.

Orebić byl vystavěn na úpatí nejvyšší hory poloostrova, což mu zaručuje dobrou ochranu před nepříjemnými větry. Díky tomu jsou zde výborné podmínky pro bohatou vegetaci, rostou zde palmy, cypřiše, vinná réva, olivovníky, citrusovníky a mnohé další. Všudypřítomná zeleň přispívá k oblibě letoviska, okolí nabízí spoustu možností pěkných procházek a výletů.

Centrum města potěší především milovníky historie. Na náměstí stojí kostel Zvěstování Panny Marie, který je ozdoben starokřesťanským reliéfem. V budově bývalé radnice dnes sídlí Námořní muzeum, kde jsou k vidění různé navigační přístroje, námořní mapy a další předměty související s námořní minulostí Orebiće.  Na náměstí stojí ještě dva kapitánské domy rodin Fiskovićů a Župů, v nichž jsou vystaveny etnografické sbírky.

Pokud byste se vydali asi 2 kilometry směrem na západ od centra, dorazili byste ke goticko-renesančnímu františkánskému klášteru z 15. století, jehož součástí je i kostel Panny Marie Andělské. Ten je vyzdoben cenným reliéfem „Madony„ z roku 1501 od Nikoly Firentince a dalšími uměleckými předměty. Nad klášterem se zvedá hora sv. Ilija (sv. Eliáše), na jejímž svahu byl v 16. století františkány vystavěn kostel Panny Marie Karmelské, který byl později barokně upraven.  Po staletí kostel fungoval jako svatyně místních námořníků, zůstalo v něm uloženo mnoho darů a uměleckých předmětů, které tito lidé dovezli ze svých dalekých cest. Z kostela se naskýtá nádherný výhled na Pelješacký kanál i protilehlý ostrov Korčula. Kdybyste prozkoumali blízké okolí kostela, určitě byste našli pozůstatky dávného opevnění a také četné prehistorické menhiry.

Orebić je dnes znám také jako oblíbení rekreační místo a velké turistické letovisko poloostrova Pelješac. O ubytovací zařízení není nouze, vyrostlo zde mnoho příjemných hotelů, penzionů a apartmánů, navíc i místní obyvatelé poskytují ubytování v soukromí. V zátoce Trstenica rozkládající se východně od Orebiće se nachází příjemné oblázkové pláže s pozvolným vstupem do moře, které jsou tak bezpečné i pro malé děti. Moře láká k provozování vodních sportů, ve městě najdete půjčovny veškerého sportovního vybavení. Jestliže vás nebaví jen se povalovat na pláži, můžete se pokusit o výstup na vrchol hory Sveti Ilija dosahující nadmořské výšky 961 metrů. Výstup zabere asi 5 hodin, vede po neznačených stezkách a v letním vedru může být značně vyčerpávající. Pokud vrchol zdoláte, budou vám odměnou překrásné výhledy do širokého okolí.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA