Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Gorski Kotar

Gorski Kotar - informace o pohoří

Gorski Kotar je zvláštní oblast zalesněných hor nacházející se na středozápadě Chorvatska a jihu Slovinska. Tato rozlehlá plošina oddělující Chorvatsko od Slovinska se začíná zvedat severně od Rijeky a přes pohoří Velika Kapela je spojena s Velebitem.

Gorski Kotar je oblast rozsáhlých vápencových pohoří porostlých neporušenými lesy. Převážně krasová vysočina dosahuje v průměru nadmořské výšky kolem 700 – 800 metrů. Ve Slovinsku je to hned za hranicí komplex Sněžniku a v Chorvatsku navazuje národní park Risnjak.

Kromě národního parku Risnjak je v Gorském Kotaru i několik dalších chráněných přírodních lokalit. Zhruba dvacet kilometrů jihovýchodně od NP Risnjak vystupuje z lesů Velká Kapela, což je pohoří tvořené především vápencovými útesy Samarske Stijene a Bijele Stijene a dále Bjelolasicí.

Většinou jedlové, ale i smíšené lesy jsou velkým bohatstvím Gorského Kotaru, který patří k největším lesním porostům v Chorvatsku. Oblast Gorského Kotaru tvoří asi z 60 procent vysočina a další nemalou část pokrývají pastviny.

Ke Gorskému kotaru se ještě počítá Ogulinské polje a bosiljevacká ponikva. Na severu tvoří jeho hranici řeka Kupa s přítokem Čabrankou. Nejvodnatější řekou Gorského Kotaru je právě řeka Kupa, která ale jen na svém horním toku protéká touto vysočinou. Její přítoky jsou krátké, s dostatkem vody. Tři hydroelektrárny využívají energetický potenciál zdejších řek. Jejich akumulační jezera, Lokvarské a Bajer, jsou oblíbenými letovisky.

Gorski Kotar je turisticky velmi přitažlivý, neboť nabízí příležitost k lovu, horské turistice a ostatním sportům. Terén láká krasovými jeskyněmi, vodopády a soutěskami. Milovníci dobrodružství si tu přijdou na své. Četné řeky s peřejemi, jezera a jeskyně vybízejí k adrenalinovým aktivitám. Na řekách i jezerech se nabízí skvělá možnost sportovního rybaření, případně sjezdu na kanoích a raftech. Pro skalní lezení jsou ideálním terénem nádherné Bijelé a Samarské stěny. Příležitosti k lezení se najdou i na Risnjaku a dalších místech. Turistické aktivity tu mají neomezené možnosti a najde se tu také řada cyklostezek.

Při cestách k moři do Chorvatska se obvykle musí projet buďto přes Postojnou a Illirskou Bystrici ve Slovinsku nebo se jede kolem proslulých Plitvických jezer v pohoří Malá Kapela Právě mezi těmito dvěma trasami se rozprostírá Gorski Kotar, který určitě stojí za návštěvu nebo alespoň krátký výlet.

Gorski Kotar se vyznačuje typicky horským a drsným podnebím. Obzvlášť na vrcholcích se sníh drží dlouho do jara. Dostatek sněhu v zimě je rájem pro lyžaře. Naopak v létě zve chladnější příjemné podnebí turisty, kteří nemají rádi středozemská letní horka. Ubytovací služby zajišťují zdejší hotely a apartmány. Možnost ubytování se nabízí také v selských usedlostech.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA