Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jablanac

Jablanac - informace o letovisku

Rybářká vesnička Jablanac se nachází na pobřeží Kvarnerského zálivu asi 37 km jižně od Senje. Osada leží na okraji hluboké zátoky u ústí malebného Velebitského průlivu. Díky své výhodné poloze (naproti ostrovu Rab) se Jablanac stal také trajektovým přístavem. Z přístavu Jablanac vyplouvají trajekty a lodě do Mišnjaku na ostrově Rab. Turisté si odtud mohou bez potíží zajet na příjemný výlet lodí na kvarnerské ostrovy a na ostrov Pag. Z obou stran osady Jablanac se nalézají zátoky, které jsou vhodné k zakotvení menších lodí.

Jablanac je také východištěm výstupů do horského pásma Alan, což je část Velebitu nacházející se v nadmořské výšce 1 300 – 1 600 metrů. Na skalním útesu nad městem, v nadmořské výšce více než 200 m stojí horská chata Miroslava Hirtza (nejníže položená horská chata v Chorvatsku), ze které vede značená cesta do Velebitu. Poloha osady Jablanac na úpatí pohoří Velebit je výhodná pro alpinisty a milovníky horských túr, kteří zde mají možnost seznámit se tu se zdejší překrásnou horskou krajinou.

Kraj kolem letoviska Jablanac byl osídlen již v římských dobách, o čemž svědčí trosky věží a hradišť. První zmínka o Jablanacu jako svobodném královském městě Ablana pochází z roku 1179. Na mysu před přístavem stojí zbytky středověkého hradu z r. 1251. Kostel sv. Nikola byl postaven v r 1179, ale současnou podobu má od 16. století.

Návštěvníkům se v Jablanaci vyplatí setrvat o něco déle a prohlédnout si zachovalou vesnici, domy v přístavu a četná archeologická naleziště roztroušená po okolí. V minulosti byl Jablanac správním střediskem kraje a jeho zástupci se scházeli na středověkém hradě. Hrad i kostel se hřbitovem z roku 1251 vyrostly na popud místodržícího Stjepana Šubiče. Hrad však zachován není, ocitl se v troskách.

Poblíž Jablance jsou v moři velmi dobré podmínky pro potápění a pro koupání. Jablanac není sice příliš vhodný pro delší rekreační pobyt, ale jen asi 2 km jižně se nachází malebný záliv Zavratnica, kde jsou pro koupání vhodné podmínky. Zátoka Zavratnica je mimořádně půvabná, neboť mořské vlny omývají břehy, které moře vymlelo hluboko v pevnině a horský masív Velebitu strmě ční nad mořem až do nebe.

Záliv, který je hluboko zaříznut do okolních skal, je chráněný přírodní výtvor. Zavratnica se podobá severským fjordům, i když je úplně jiného geomorfologického původu, neboť vznikla zatopením části doliny. Ve skalách nad mořskou hladinou je vytesána ve skále stezka, obcházející celý záliv.

V letovisku Jablanac je několik hotelů. Ubytování lze sehnat rovněž v pokojích a apartmá v soukromí.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA