Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Senj

Senj - informace o letovisku

Senj je turistické středisko a přístav u Velebitského průlivu. Nalézá se na okraji zalesněného srázu na úpatí holých skal velebitského pohoří. Z jednoho z nejstarších městeček na pobřeží Kvarnerského zálivu vede velmi důležitá historická cesta do vnitrozemí k průsmyku Vratnik (694 m). V zimním období vane údolím od průsmyku nechvalně známá bóra, v jejímž důsledku bývá Senj nechladnějším místem na pobřeží.

Silnice byla velmi významnou spojnicí mezi pobřežím a vnitrozemím. Od pradávných dob se tudy chodilo a jezdilo z panonské, vnitrozemní části do mořské, jadranské části země. Již řečtí a římští zeměpisci a dějepisci se zmiňují o zdejším přístavu jménem Senia, nynější Senj. Dodnes je jednou z důležitých přístupových cest do pohoří Velebit.

Senj pod názvem Senia byl již ve 4. stol př. Kristem významným střediskem ilyrského kmene Liburnů. Od přelomu letopočtu pak důležitým římským opěrným bodem strategického významu. Po zničení Avary přišel další rozkvět až za chorvatských vládců. Ve středověku městečko spadalo téměř 200 let pod panství rodu Frankopanů, později zde vládli uherští králové a Habsburkové. V roce 1537 se zde začali usazovat uprchlíci před tureckými nájezdy, kteří si říkali „uskoci“. Po bitvě u Moháče v roce 1562 se do Senje uchýlilo mnoho uskoků ze Sinje a Klise.

Situace kolem roku 1615 vyústila ve válečný konflikt mezi Benátkami a Rakouskem, který byl zažehnán až diplomatickou intervencí německého císaře a španělského krále a následným tzv. madridským mírem. V roce 1779 byla vybudována tzv. Josefinina cesta mezi Senjí a Karlobagem. Nesla jméno Napoleonovy první manželky a městečku pozvedla prestiž, neboť z něj udělala významnou pobřežní zastávku.

Z původního městského opevnění, které bylo budováno v 13. až 17. století, se zachovala část hradeb a věží. Součástí pevnostního systému byla i kruhová věž Šabac, kterou si návštěvníci mohou prohlédnout během procházky po nábřeží.

Uličkami starého města je možné projít na Hřbitovní náměstí, kde stojí nejstarší městská stavba – katedrála Panny Marie. Je to původně románská bazilika z roku 1169, která byla později barokně upravena a v 18. století rozšířena do současné podoby. Interiér katedrály je rovněž barokní. Pozornost si zaslouží náhrobky s renesančními reliéfy a oltář zdobený čtyřmi mramorovými sochami.

Pozornosti návštěvníků by neměl uniknout goticko-renesanční palác Vukašoviců, který pochází z počátku 15. století. Dnes v něm najdete Městské muzeum přibližující návštěvníkům místní dějiny. V paláci měl kdysi rezidenci kapitán uskoků. Dominantou náměstí Trg Cilnica je původně goticko-renesanční frankopanský palác z 14. století. Později byl přestavěn na sídlo tzv. kapitánů – vojenských velitelů města. Pozoruhodnou památku nacházející se nedaleko od náměstí je Velká brána z roku 1779. Nápis „Josephine finis“ říká, že tu končila cesta císaře Josefa II., která sem vedla z Karlovace.

Za vidění určitě stojí hrad Nehaj, který v 16. století nechal vybudovat uskocký hejtman Ivan Lenkovič. Stavba se architektonicky zcela vymyká obvyklému středomořskému stylu, protože byla vybudována podle nejnovějších vojenských pravidel. Objekt o dvou podlažích čtvercového půdorysu v rozích spojují kruhové bašty. Návštěva hradu je zajímavá nejen pro samotnou stavbu, ale také kvůli zajímavé expozici věnované „uskokům“ a krásnému výhledu.

Hosté města Senj mají k dispozici hezky upravenou městskou pláž se vstupy do moře, zátoku Spasovac a několik menších pláží s čistým mořem. V průběhu letních měsíců se v Senji koná řada zábavních pořadů a v zimě zde probíhá karnevalová slavnost.

Senj je spíše tranzitním místem, avšak uplatňuje se stále výrazněji jako zajímavý výletní cíl. Kromě toho vznikají v Senji podmínky i pro letní pobyty. Z přístavu míří trajekty do Bašky (na ostrově Krk) a na ostrov Rab. Ze Senje též vychází silnice přes Otočac do Gospiće, která je i dobrým spojením z toho regionu k Plitvickým jezerům.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Chorvatsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Chorvatsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Chorvatsko.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Chorvatsku. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete detailní imformace o chorvatském pobřeží a chorvatských ostrovech. Nechybí ani informace o cestě autem do Chorvatska a tipy, jak si užít dovolenou v Chorvatsku levně a v klidu. Najdete zde také detailní informace o městech Záhřeb, Split, Dubrovník, národních parcích Krka, Plitvická jezera a o dalších zajímavých místech. Součásté jsou také zájezdy do Chorvatska, v nabídce najdete jak pobřeží Istrie a Dalmácie, tak oblíbené otrovy Brač, Hvar, Korčula a další. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Chorvatsku.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Rakousko | USA